• Εγκεφαλογράφημα
  • Υποβλήθηκε 14/04/2023

Καλησπέρα σας, Σε μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου 62χρονου άντρα, που δεν παρουσιάζει παθολογικά ευρήματα, και όλα κρίνονται φυσιολογικά με τις εξετάσεις αιματολογικές, καρδιολογικές καθαρές. Τι μπορεί να σημαίνει «λίγες μικρές εστιακές περιοχές υψηλού σήματος στις Τ3/flair στην περιφερική υπό γλοιώδη λευκή ουσία δεξια μετωπιαία και κροταφικά;» Μπορεί να υπάρχει υπόνοια όγκου; Σας ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Υπόνοια όγκου όχι, αλλά τις διεκρίνησεις θα σας τη δώσει ο γιατρός που σας παρέπεμψε να κάνετε την εξέταση.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Συχνά λόγω ηλικίας, συσσωρεύονται προβλήματα στα μικρά αγγεία του εγκεφάλου (ονομάζεται μικροϊσχαιμική λευκοεγκεφαλοπάθεια ή νόσος μικρών αγγείων), αυτό επιτείνεται όταν κάποιος έχει αγγειακούς παράγοντες κινδύνου και μπορεί αν είναι πολύ εκτεταμένη να δημιουργήσει κάποια προβλήματα αλλά σίγουρα δεν είναι όγκος

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Τη μαγνητική θα πρέπει να τη συζητήσετε με το θεράποντα ιατρό σας που γνωρίζει και την κλινική εικόνα σας .

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Χριστός Ανέστη! Με την επιφύλαξη ότι δεν έχω δει τις εικόνες θα σας απαντούσα, όχι. Όμως είναι σημαντικό να δούμε τις εικόνες της μαγνητικής ώστε να αποκλεισθεί και οτιδήποτε άλλο.

    Dr Κονδύλη Μαρία

    Νευρολόγος

    Πάτρα

  • Σαφώς και δεν συζητάμε για κακοήθεια. Οι εστιακές βλάβες που περιγράφονται είναι μικροισχαιμικές βλάβες συμβατές με την ηλικία. Βλάβες φθοράς αναμενόμενες με βάση την ηλικία.

    Νάσης Γεώργιος

    Νευρολόγος

    Κολωνάκι