• Holter ρυθμού
  • Υποβλήθηκε 18/11/2022

Καλησπέρα σας. Η μητέρα μου πάσχει από καρκίνο στο πάγκρεας εντοπίστηκε πριν τρεις μήνες περίπου. Είναι σε ηλικία 85 ετών. Επίσης κάνει χημειοθεραπεία. Πριν δύο εβδομάδες την πήγα σε καρδιολόγο που την παρακολουθεί επειδή είχε αρρυθμίες (Ταχυκαρδία) εντόπισε ότι έκανε κολπική μαρμαρυγή . Μου εδωσε φάρμακα για να ρυθμιστούν οι σφυγμοί. Κάνοντας έλεγχος καθημερινά εντόπισα ότι οι σφυγμοί μία πηγαίνανε 150 κα σε άλλη μέτρηση έβλεπα πήγαιναν 70 επίσης και όταν έπαιρνε τα φάρμακα πάλι το ίδιο οι σφυγμοί πηγαίνανε και πάνω και κάτω ρώτησα το γιατρό και μου είπε πρέπει να κάνει ηλεκτρισμό. Την πήγα σε νοσοκομείο συγκεκριμένα στον Ευαγγελισμό που εφημέρευε εκείνη την ημέρα που μου είπε η καρδιολόγος να την πάω για να την ρυθμίσουν με ηλεκτρισμό. Στο νοσοκομείο την κράτησαν περίπου 4-5 ορες και μου είπαν ότι δε χρειάζεται Να κάνει ηλεκτρισμό γιατί αυτή η πάθηση η αρρώστια έτσι συμπεριφέρεται μία πάνω άπω 100 και μία κάτω δηλαδή κάτω από 100(Σφυγμοί). Μπορείτε να μου λύσετε ή να με βοηθήσετε το πρόβλημα μας αν με αυτά που σας είπα μπορείτε να βγάλετε μία άκρη. Σας ευχαριστώ θερμά. Καλή σας μέρα.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Η καρδιακή συχνότητα στην κολπική μαρμαρυγή μεταβάλλεται αλλά φυσικά δεν επιθυμούμε να φτάνει στους 150 παλμούς το λεπτό. Γενικά παίζει ρόλο ο μέσος όρος ρύθμισης, που μπορείς να μετρήσεις και με ένα holter. Εάν δεν μπορεί να ρυθμιστεί η καρδιακή συχνότητα με φάρμακα ακολουθούν άλλα μέτρα. Ο καρδιολόγος σου, για να κρίνει ότι πρέπει η μητέρα σου να κάνει ηλεκτρική ανάταξη, κάτι είδε. Εάν η μητέρα σου φθάνει τους 150 παλμούς το λεπτό πρέπει να αντιμετωπιστεί. Εάν στον Ευαγγελισμό σου είπαν ότι είναι λογικό να ανεβαίνουν οι παλμοί στους 150 αυτό δεν ισχύει. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν την ανέταξαν; Εάν μπορείς να ανατάξεις την αρρυθμία ενός ασθεν... Διάβασε περισσότερα

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Απλή ρύθμιση της αγωγής με αύξηση δοσολογία η αλλαγή φαρμάκου και μόνο εάν δεν ελέγχεται η συχνότητα κι έχει ενοχληματα τότε μπορεί να συζητηθεί η ηλεκτρική αναταξη.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Η μητέρα σας πρέπει να εκτιμηθεί σε βάθος. Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά

  • Η μαμά σας έχει αρρυθμιστη κολπική μαρμάρινη, θέλει καλύτερη φαρμακευτική αγωγη

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Η ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ (ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΑΝΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ) ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΤΑΞΗ (ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΤΗΣ ΑΡΡΥΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΡΥΘΜΟΥ. ΑΚΟΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΑΝΑΤΑΞΗ, Η ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ. Η ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ, ΑΛΛΑ Η ΜΕΣΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΣΕ ΗΡΕΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΠΑΛΜΟΥΣ ΤΟ ΛΕΠΤΟ. ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΡΡΥΘΜΙΑΣ, Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΦΥΞΕΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΙΕΣΟΜΕΤΡΟ ΕΙΤΕ ΤΟ ΟΞΥΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΛΜΩΝ ΜΕ... Διάβασε περισσότερα

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Χρειάζεται οπωσδήποτε αντιπηκτική αγωγή και φάρμακο για τον έλεγχο της καρδιακής συχνότητας. Δεν θα πρέπει να ανησυχείτε για αυτό το θέμα όταν γίνουν τα παραπάνω.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. Όταν ένας ασθενής βρίσκεται σε κολπική μαρμαρυγή, αυτό σημαίνει ότι η καρδιά πλέον δεν ελέγχει επαρκώς τον αριθμό των παλμών. Έτσι αυτό σημαίνει ότι οι παλμοί θα είναι τη μια στιγμή αυξημένοι και την άλλη ελαττωμένοι. Γενικά σε μια τέτοια περίπτωση χρειάζεται να ρυθμιστεί ο αριθμός των παλμών ώστε να κυμαίνονται σε ηρεμία περί τους 80-110/λεπτό. Δεν είναι εφικτό να είναι συνεχώς σταθεροί και ούτε αυτό είναι επιθυμητό για τους οργανισμούς. Ουσιαστικά λοιπόν η αγωγή ρυθμίζει ώστε να αποφεύγεται η μεγάλη ταχυκαρδία.
    Όσον αφορά στην ηλεκτρική ανάταξη της αρρυθμίας, η απόφαση θα ληφθεί με την μελέτη του ασθενούς από την πλευρά τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελόπουλος Παναγιώτης

    Καρδιολόγος

    Κύμη

  • Η κατεύθυνση που σας έδωσαν από τον Ευαγγελισμό είναι σωστή. Δεν κάνουμε εύκολα ανάταξη σε αυτές τις περιπτώσεις. Χρειάζεται ένα χόλτερ ρυθμού 24ώρου ώστε να δείτε την ακριβή διακύμανση των σφύξεων και να δείτε πώς μπορείτε να τη βοηθήσετε φαρμακευτικά.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Πιθανα εχει συνδρομο ταχυκαρδιας βραδυκαρδιας. Πρεπει να τη δουμε. Επιπλεον δεν ειναι μια απαντηση ναι ή οχι. Μπορει να χρειαζεται βηματοδοτη πχ, μπορει να χρειαζεται αλλη αγωγη. Αν θελετε φερτε μου τις εξετασεις και το ιστορικο να το δω.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς πρέπει να διευκρινιστεί αν η μητέρα σας είναι μονίμως σε κολπική μαρμαρυγή ή αν η αρρυθμία εμφανίζεται διαλειπόντως. Από κει και έπειτα θεωρώ ότι καλό θα ήταν να τεθεί στη μητέρα σας ένα holter ρυθμού ώστε να διαπιστώσουμε αξιόπιστα τη μέγιστη, την ελάχιστη καρδιακή συχνότητα αλλά και το μέσο όρο μέσα στην ημέρα. Αυτές οι πληροφορίες θα μπορούσαν να μας καθοδηγήσουν στη ρύθμιση με τα φάρμακα, αφού συνυπολογίσουμε την αρτηριακή της πίεση, τις πληροφορίες από τον υπέρηχο καρδιάς κτλ. Η ανάταξη της αρρυθμίας με χορήγηση ηλεκτρικού ρεύματος είναι μια θεραπευτική επιλογή εφόσον συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις αλλά στη μητέρ... Διάβασε περισσότερα

    Τασσόπουλος Ανδρέας

    Καρδιολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Ο θεράπων ιατρός που γνωρίζει την περιπτώση μπορεί να σας δώσει περισσότερες διευκρινίσεις. Σε γενικές γραμμές η κολπική μαρμαρυγή μπορεί να ρυθμιστεί με δυό τρόπους είτε με έλεγχο συχνότητας δηλ παραμένει η κολπικη μαρμαρυγή και με φάρμακα ρυθμίζουμε τη συχνότητα για να αποφύγουμε ταχυκαρδίες είτε με έλεγχο ρυθμού δηλ διόρθωση την κολπικής μαρμαρυγής και επαναφορά του φλεβοκομβικού ρυθμού(του κανονικού ρυθμού) μέσω φαρμάκων ή ηλεκτρικής ανάταξης.

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • καλησπέρα σας, η χρόνια κολπική μαρμαρυγή που πιθανότατα έχει η μητέρα σας, έχει χαρακτηριστικό της γνώρισμα τη διακύμανση της καρδιακής συχνότητας. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται ένας καλύτερος έλεγχος της καρδιακής συχνότητας, με τροποποίηση ή τιτλοποίηση της δοσολογίας των φαρμάκων που λαμβάνει. Σημαντικό είναι να λαμβάνει αντιπηκτική αγωγή, εφ'όσον δεν υπάρχει αντένδειξη. Όσον αφορά στο αν μπορεί να αναταχθεί και να διορθωθεί ηλεκτρικά, αυτό για να εκτιμηθεί θα πρέπει να υποβληθεί σε καρδιολογικές εξετάσεις (triplex καρδιάς - αρρυθμιολογική εκτίμηση), που θα καταδείξουν το ποσοστό επιτυχίας. Αν αυτό είναι μικρό, δεν χρειάζεται να τα... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργίου Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή