• HIV-AIDS
  • Υποβλήθηκε 28/12/2022

Καλημέρα στς 15/11 είχα μια επίφοβη σεξουαλική επαφή καθώς έκανα σεξ με χρήση προφυλακτικού σε στούντιο...το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το μόνο που ήρθα σε άμεση επαφή είναι ότι ήρθε σε επαφή η γλώσσα και το στόμα μου με το στήθος της κοπέλας δεν υπάρχαν σάλια στην περιοχή εκεί....στς 30/11 έκανα τεστ αντισωμάτων και βγήκε αρνητικο με δείκτη 0.06 μετά έκανα στς 8/12 ξανά τέστ και βγήκε πάλι αρνητικο με δείκτη 0.06 και το τελευταίο το έκανα στς 27/12 αρνητικό με δείκτη 0.19....αυτο μόνο με ανησυχεί πολύ γιατί αυξήθηκε ο δείκτης αντισωμάτων... εδώ και ένα μήνα λίγο έχω ενοχλήσεις στο λαιμό εκεί στς αμυγδαλές στο φάρυγγα όχι όμως με πυρετό και να μν μπορώ να καταπίνω.... πάρα μόνο την Κυριακή στις 25 με έπιασε ένας οξύς πονόλαιμος δεν μπορούσα να ανοίξω καλά το στόμα μου και πήρα algofren και περνάει.... υπάρχει η πιθανότητα να έχω κολλήσει και να μου εμφανίζεται σιγά σιγά hiv ?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Ασφαλή αποτελέσματα με την μέθοδο των αντισωμάτων θα έχετε μόνο μετά από 8 εβδομάδες από την ημέρα της επίφοβης επαφής σας.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εξετάσεις για αντισώματα έναντι του HIV σε περίπτωση ύποπτης επαφής γίνεται αμέσως μετά την επαφή σε τρείς και έξι μηνες μετά. Οτιδήποτε διαφορετικό είναι πλεονασμός και απλώς αυξάνει την αγωνία σας. Παρεπιπτόντως δεν κινδυνεύετε. Είναι εξαιρετικά απίθανη η μόλυνση με τον τρόπο που περιγράψατε.

    Κολοκυθόπουλος Δημοσθένης

    Αιματολόγος

    Ιλίσια