• Γλαύκωμα
  • Υποβλήθηκε 08/02/2023

σε μια εξετασει που εκανα ειχα μια βλεφαριτιδα στα ματια ,εκεινη την μερα που εγινε η εξεταση και πριν 3 μερες απο αυτην εκανα χρηση αποσυμφορητικου μυτης με κορτιζονη λογο ιγμοριτιδας κατα την εξεταση βρεθηκε και πιεση στα ματια 18 .. ο οφθαλμιατρος μου ειπε οτι ειναι στα ανωτερα ορια το 18 αλλα ειναι φυσιολογικη .ειναι κατι που πρεπει να δω στην πορεια για γλαυκωμα βαση τις πιεσεως 18 και τις βλεφαριτιδας. ειμαι 40 χωρις κληρονομικους παραγοντες με ιστορικο ματιων . το μονο που εχω ειναι μια μικρη μυωπια στο 0,5 και εναν αστιγματισμος ταξεως 1 και 0.5 στο αλλο ματι

13 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι πρέπει να κάνετε μελέτη γκαυκωματος με OCT και οπτικά πεδία.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΠΙΕΣΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Η κορτιζόνη μπορεί να αυξησε λίγο την πιεση.Γενικά ενα 18 το παρακολουθούμε σε βαση εξαμήνου για δυο χρόνια και βεβαια παίζει ρόλο και το πως φαίνεται το οπτικό νεύρο.
    Αν ειναι καλο το νευρο προτεινεται μετα μια παρακολουθηση καθε ενα ΄΄η και 2 χρονια.

    Γκορίτσα Άννα

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Καλησπέρα , Καλό θα ήταν να μετρήσετε ξανά την ενδοφθάλμια πίεση , επίσης να γίνει μια βυθοσκόπηση . Ιδανικό να γίνει πρωινή μέτρηση .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Η φυσιολογική ενδοφθάλμια πίεση για τους Ευρωπαίους είναι από 11 μέχρι 21. Οπότε τα 18 είναι εντελώς φυσιολογική πίεση και δεν χρειάζεται να γίνει κάποιος περαιτέρω έλεγχος για γλαύκωμα, εάν δεν έχετε κάποια άλλα συμπτώματα. Όσο αφορά τη βλεφαρίτιδα δεν έχει καμία σχέση με την ενδοφθάλμια πίεση. Στα άτομα μετά τα σαράντα καλά είναι να γίνεται ένας γενικός οφθαλμολογικός έλεγχος μία φορά του χρόνου για πρόληψη κάποιον παθήσεων οι οποίες εμφανίζονται με την ηλικία.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Η ενδοφθάλμια πίεση είναι φυσιολογική από 9 έως 21 mmHg (97,5 % του πληθυσμού). Το μέγεθος της πίεσης εξαρτάται ὀμως και από το πάχος τους κερατοειδούς του ματιού.
    Στα άτομα με λεπτό κερατοειδή πίεση που μετράμε με το τονόμετρο (Goldmann) είναι στην πραγματικότητα μεγαλύτερη, ενώ στα άτομα με παχύ κερατοειδή είναι στην πραγματικότητα μικρότερη. Το πάχος του κερατοειδούς το μετράμε με μια εξέταση που λέγεται παχυμετρία.
    Η κορτιζόνη χρειάζεται τουλάχιστον 7 μέρες για να ανεβάσει την πίεση και η συστηματικά χορηγούμενη (με χάπια ή spray από την μύτη) τουλάχιστον ένα μήνα, οπότε η χρήση για 3 μέρες δεν επηρέασε την ενδοφθάλμια πίεση σας

    Παυλόπουλος Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Νέος Κόσμος

  • Σίγουρα την μέτρηση της πιέσης την επηρεάζουν και άλλοι παράγοντες Όπως το πάχος του κερατοειδούς , η ώρα μέτρησης , το φύλλο , η κληρονομικότητα , η χρήση κορτιζονης , αλλά και παθήσεις συστημικές όπως σάκχαρο, υπέρταση κλπ . Στην επόμενη επίσκεψη σε οφθαλμίατρο εάν δεν έχουν ήδη ληφθεί υπόψιν , θα πρέπει να ληφθούν .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Θα πρεπει να κανετε μερικες μετρησεις σε διαφερετικες ωρες τις ημερας προκειμενου να βγαλουμε ασφαλες συμπερασμα .επισης να γινει και μια εξεταση που ονομαζεται παχυμετρια

    Κούλιος Παναγιώτης

    Οφθαλμίατρος

    Περιστέρι

  • Να ξαναμετρηθει η πιεση σας σε ενα εξαμηνο και να κανετε και παχυμετρια κερατοειδους.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η αγωγη για τη βλεφαριτιδα δεν επηρεαζει την οφθαλμικη πιεση.Η πιεση που βρεθηκε ειναι φυσιολογικη.Εφοσον και ο βυθος σας ηταν φυσιολογικος ,μπορειτε να κανετε εναν οφθαλμολογικο επανελεγχο σε 4-6 μηνες για μετρηση οφθαλμικης πιεσης.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Καντε μετρηση της ενδοφθαλμιου πιέσεως σε ενα μηνα. Διχως χρηση κορτιζολης.
    Εαν ειναι 18 τοτε καλο ειναι να γινει μελετη γλαυκωματος και με αλλα μηχανηματα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.
    18mmHg είναι μια φυσιολογική τιμή. Σε κάθε περίπτωση, το ενδεχόμενο γλαυκώματος δεν αφορά απλώς στην τιμή της πίεσης αλλά και στη μορφολογία του οπτικού νεύρου. Με βάση την ηλικία σας και την έλλειψη οικογενειακού αναμνηστικού, σαφώς δεν τίθεται θέμα πρωτοπαθούς γλαυκώματος. Θα μπορούσε να αφορά σε δευτεροπαθές γλαύκωμα, δηλαδή γλαύκωμα οφειλόμενο σε κάποια ανατομική διαταραχή του βολβού. Φαντάζομαι σε αυτήν την περίπτωση θα σας είχε ενημερώσει ο συνάδελφος. Η βλεφαρίτιδα δεν έχει απολύτως καμία συσχέτιση με γλαύκωμα. Ως προς τη χρήση κορτιζόνης, θα μπορούσε να ανεβάσει τις τιμές της πίεσης (steroid responding) στο 33% των
    ... Διάβασε περισσότερα

    Άνδρου Αγγελική

    Οφθαλμίατρος

    Ίλιον

  • πρέπει να γίνει ενας καλος πλήρης έλεγχος κ αν ο γιατρός κρίνει οτι χρειάζεται επιπλέον διερεύνηση τότε θα πρέπει να την κάνετε

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος