• Γλαύκωμα
  • Υποβλήθηκε 11/05/2023

Καλησπέρα σας. Ο πατέρας μου έκανε μια εξέταση και του είπαν ότι έχει καταρράκτη και πτερύγιο. Προσπαθώ να βρω γιατρό που να εξετάσει και τα δύο, με προοπτική τη χειρουργική θεραπεία, αλλά βλέπω μόνο συνδυασμό καταρράκτη και γλαυκώματος. Μήπως το γλαύκωμα είναι η άλλη ονομασία του πτερυγίου; Ευχαριστώ όλους όσους απαντήσουν και μεμονωμένα τον καθένα. Με εκτίμηση, Χρήστος Φρατζεσκάκης

17 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι άλλο το γλαυκωμα και άλλο το πτερύγιο. Μπορούν να γίνουν και τα δύο ταυτόχρονα αλλά αν ενδιαφέρεται να μειώσει την εξάρτησή του σε γυαλιά και θέλει να του βάλουμε έναν premium ενδοφακό καλύτερα να γίνει σε δύο στάδια, με το πτερύγιο πρώτα και τον καταρράκτη 6-8 εβδομάδες μετά.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • οχι, αλλη παθηση το γλαυκωμα και αλλη ο καταρρακτης και αλλη το πτερυγιο. στο ιατρειο μας μπορουμε να εξετασουμε και τα δυο. η αντιμετωπιση και των δυο ειανι η χειρουργικη (αν αυτη βεβαια ειναι απαραιτητη) και μπορουμε να την αναλαβουμε. για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε με το ιατρειο

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Το πτερύγιο δεν είναι γλαύκωμα ευτυχώς! Ο πατέρας σας θα μπορούσε να κάνει και τον καταρράκτη και το πτερύγιο μαζί αν το προτιμάει αν και συνήθως τα κάνουμε χωριστά για πρακτικούς λόγους.
    Με χαρά θα σας δω και έχω τεράστια εμπορία και στα δυο χειρουργεια καθώς έχω χειρουργήσει τεράστιο αριθμό ασθενών στη Μεγάλη Βρετανία αλλά και την Ελλάδα όπως θα δείτε στο βιογραφικό μου

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • καλημέρα σας. το γλαύκωμα και το πτερύγιο είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. το πτερύγιο όπως και ο καταρράκτης αντιμετωπίζονται αλλά και τα δύο απαιτούν έναν προγραμματισμό. θα χαρούμε να δούμε τον πατέρα σας και να δούμε από κοινού τις καλύτερες δυνατές επιλογές.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα , το πτερύγιο δεν έχει καμοια σχέση με το γλαύκωμα . Και μπορεί να γίνει μαζί με την επέμβαση του καταρράκτη η σε δεύτερο χρόνο ..
    Ευχαρίστως να τον εξετάσουμε και να σας πούμε περισσότερες λεπτομεριες από κοντά

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Οι δυο παθήσεις δεν σχετίζονται χειρουργικά και γίνονται σε διαφορετικούς χειρουργικούς χρόνους . Δίνεται προτεραιότητα στη πάθηση που μειώνει την οπτική οξύτητα του ασθενούς .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Το πτερύγιο δεν έχει καμία σχέση με το γλαύκωμα. Όλοι οι ιατροί μπορούν να εξετάσουν και τα δυο.;

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οχι.
    Το γλαυκωμα ειναι διαφορετικο απο το πτερυγιο.
    Εγχειρηση πτερυγιου και καταρρακτη μπορει να γίνει ταυτοχρονα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας,
    το πτερύγιο και ο καταρράκτης αντιμετωπιζονται είτε ξεχωριστά ειτε αν εάν χρειαστεί ταυτοχρονα. Σχεδόν όλοι οι χειρουργοι καταρράκτη αντιμετωπίζουν και τα πτερύγια, οπότε μπορείτε να απευθυνθείτε σε οποιονδήποτε χειρουργό καταρράκτη στην περιοχή σας.

    Χατζηδιάκου Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Ρόδος

  • Αλλο το πτερυγιο(μεμβρανη στην εξωτερικη επιφανεια του ματιου) και αλλο γλαυκωμα(αυξημενη πιεση ματιου).Επεμβαση καταρρακτη και πτερυγιου μαζι δεν συνισταται!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Όχι είναι διαφορετική η επέμβαση που πραγματοποιείται για το γλαύκωμα και άλλη για το πτερύγιο . Μπορούν να γίνουν και τα δυο αλλά μπορεί να γίνει μόνο ο καταρράκτης . Το πτερύγιο δεν είναι απαραίτητο να χειρουργηθεί .

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας
    Ο καταρράκτης και το πτερύγιο είναι 2 διαφορετικές παθήσεις και χειρουργούνται σε διαφορετικά στάδια..
    Πρώτα γίνεται το πτερύγιο για να ομαλοποιηθεί όσο γίνεται ο κερατοειδής και μετά το χειρουργείο του καταρράκτη. Δεν γίνεται σχεδόν ποτέ μαζί.
    Το γλαύκωμα δεν έχει καμία σχέση με το πτερύγιο και αποτελεί μια σοβαρή πάθηση που προκαλεί τύφλωση.

    Βέργαδος Αθανάσιος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το πτερύγιο και το γλαύκωμα αποτελούν εντελώς διαφορετικές παθήσεις, καθώς το πρώτο αφορά την οφθαλμική επιφάνεια και το δεύτερο το οπτικό νεύρο. Καταρράκτης και πτερύγιο αντμετωπίζονται μόνο χειρουργικά.
    Για κάθε απορία στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Ο καταρράκτης το πτερύγιο και το γλαύκωμα είναι τρεις διαφορετικές νοσολογικες ονντοτητες

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, το πτερύγιο είναι τελείως διαφορετική πάθηση από το γλαύκωμα. Είναι ένας ιστός που ξεκινάει από το λευκό τμήμα του ματιού το σκληρό χιτώνα κ διεισδύει στον διάφανο χιτώνα τον κερατοειδή. Αυτό μόνο χειρουργικά αφαιρείται όταν κριθεί απαραίτητο, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το γλαύκωμα

    Μακριδάκης Δημήτριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα. Καθε χειρουργός που μπορεί να αναλάβει τον καταρράκτη, μπορεί να αναλαβει και το πτερύγιο. Δε χρειάζεται να βρειτε το συνδυασμό σαν υπηρεσία.

    Μπασιάκος Σωτήριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Το πτερύγιο είναι μια αλλοίωση που γίνεται στον κερατοειδή . Εάν είναι μικρό μπορεί να γίνει μαζί με τον καταρράκτη , αν όμως είναι μεγάλο καλύτερα να γίνει σε δεύτερο χρόνο , ο γιατρός σας θα αποφασίσει

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι