• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Βρέφος 3 μηνών δυσανασχετεί στον θυλασμο, και γενικά στην πλάγια θέση, όταν πάει να θυλασει κλαίει και δεν θέλει η τρώει λίγα λεπτά και κλαίει και σταματάει, στο συμπλήρωμα με ξένο επίσης εδώ και ένα μήνα δεν έτρωγε, έκανε γουλιες, μας το άλλαξε ο παιδίατρος με αντιαναγωγικο σανιλακ, τρυπισαμε εμείς τις πιπίλες διότι δεν έτρεχαν, ενώ έδειχνε να πηγαίνει καλά στο πρώτο και δεύτερο κουτί, στο τρίτο άρχισε πάλι να ίδια όταν πάει να θηλάσεις και γενικότερα γκρίνια κατά την προσπάθεια, Επίσης δεν δείχνει να θέλει και το συμπλήρωμα όπως έτρωγε στην αρχή, βέβαια ο παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε πάντα 90ml και θυλασμο και ας μένει γάλα(από 60ml που ήταν το προηγούμενο διάστημα) δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι έχει, πήραμε τελικά θηλες Y τις μεγαλύτερες δηλαδή, μήπως και η ροή είναι διαφορετική από αυτές που τρυπισαμε εμείς και τις γ, δεν δείχνει αλλαγή σε κάποια γεύματα επίσης κάνει τα ίδια με τις νέες θηλες, μήπως δεν θέλει πλέον τον θυλασμο και συγχύζεται, από την Στιγμή που κλαίει αρχικά στην προσπάθεια στο στήθος, στο τέλος ίσως φαΐ το μπουκάλι αλλά θέλει χρόνο για να ηρεμήσει πρώτα. Ξεχασα να σας πω ότι δίναμε colimil επίσης ένα μήνα μήπως και είναι κολικός αλλά τελικά δεν ήταν. Τι να κάνουμε?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Ίσως χρειάζεται απεικονιστικός έλεγχος για γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΠΡΩΤΟΝ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ. ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΘΗΛΑΣΜΟΣ+ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΚΟΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ. ΤΡΙΤΟΝ, ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ?(ΑΣΧΗΜΗ ΓΕΥΣΗ: ΣΚΟΡΔΟ, ΚΡΕΜΜΥΔΙ, ΟΣΠΡΙΑ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ, ΚΑΦΕΣ, ΤΣΑΙ, ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ).ΜΗΠΩΣ ΠΛΕΝΕΤΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΤΟΝΟ ΑΡΩΜΑ? ΤΕΤΑΡΤΟΝ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ? ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ(ΠΕΡΙΠΟΥ 800ΓΡ ΤΟ ΜΗΝΑ).

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια