• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/06/2023

Θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει αντισώματα ερυθρας igG θετικό και αν τα αντισώματα τοξόπλασμα τις igG και igM τι σημαίνουν αν ειναι αρνητικά

9 ειδικοί απάντησαν

  • Τα IGG θετικά σημαίνουν πως έχετε ανοσία στην ερυθρά. Τα IGG αρνητικά σημαίνει πως δεν έχετε ανοσία στο τόξο πλάσμα και θα πρέπει να μην κολλήσετε τόξο πλάσμα. Και τα IGM αρνητικά σημαίνει πως δεν έχετε κολλήσει πρόσφατα τοξοπλασμα

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • οτι εχεις περασει ερθρα μικρη τα αλλα τιποτα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Τα IgG αντισώματα δείχνουν ανοσία από νόσηση ή συνηθέστερα στην Ελλάδα εμβολιασμό. Τα αρνητικά IgG για τοξόπλασμα δείχνουν ότι δεν υπάρχει ανοσία από παλαιά λοίμωξη και τα αρνητικά IgM, ότι δεν υπάρχει οξεία νόσος.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Τα igg αντισωματα υποδηλωνουν παλια νοσηση και τα igm προσφατη ή τωρινη νοσηση απο τον εκαστοτε μικροοργανισμο.Στην περιπτωση της ερυθρας το πιθανοτερο ειναι οτι σαν παιδακι εχετε εμβολιαστει κατα της ερυθρας και εχετε αντισωματα γι αυτη.Οσον αφορα στο τοξοπλασμα δεν εχετε νοσησει ποτε στο παρελθον οποτε και χρειαζεται προσοχη στην εγκυμοσυνη και επανελεγχος προληπτικα καθε σε καθε τριμηνο ή επι συμπτωματων.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Το πρώτο εμβόλιο η ανοσία το 2ο καμία έκθεση στον μικρό οργανισμό

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • IgG σημαίνει ότι το έχουμε περάσει παλαιότερα , ενώ IgM σημαίνει ότι το περνάμε τώρα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Σημαίνει ότι έχετε ανοσία για την ερυθρά αλλά όχι για το τοξόπλασμα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Τα IgG αντισώματα παράγονται όταν κάποιος έχει περάσει παλαιότερα την εκάστοτε λοίμωξη ή όταν έχει εμβολιαστεί για το συγκεκριμένο μικρόβιο. Από την άλλη τα IgM παράγονται όταν κάποιος έχει μολυνθεί πρόσφατα από το εκάστοτε παθογόνο. Άρα, εαν εσείς έχετε IgG θετικά αντισώματα για την ερυθρά ΜΟΝΟ τότε σημαίνει είτε οτι περάσατε στο παρελθόν ερυθρά είτε οτι έχετε εμβολιαστεί έναντι του ιου της ερυθράς. Για το τοξόπλασμα αφού δεν έχετε αντισώματα σημαίνει οτι δεν έχετε κολλήσει ποτέ στο παρελθόν και θα πρέπει να είστε προσεκτική εαν είστε έγκυος. Ελπίζω να βοήθησα και καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Θετικό Ιgg ερυθράς σημαίνει ότι παλαιότερα έχετε έρθει σε επαφή με τον ιό, κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο εμβόλιο που κάνατε ως παιδί. Τα αρνητικά igg και igm για το τοξόπλασμα σημαίνει ότι δεν έχετε έρθει σε επαφή με το τοξόπλασμα ποτέ. Να είστε ιδιαίτερα προσεκτική και να πλένετε καλά φρούτα και λαχανικά καθώς και τα χέρια σας όταν έρχεστε σε επαφή με κατοικίδια ζώα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα