• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/05/2023

Σε ερώτηση που έκανα σε τεχνικής νοημοσύνης πρόγραμμα μου έδωσε αυτή την απάντηση που σας παραθέτω πιο κάτω , αλλά εγώ δεν είμαι ειδικός για να αξιολογήσω αν είναι σωστή η απάντηση. "Τα αντιχολινεργικά φάρμακα όπως το Myrbetriq (mirabegron) και το Vesicare (solifenacin) μπορεί να συσχετίζονται με αύξηση των επιπέδων βιταμίνης Β12.Τα φάρμακα αυτά χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία της υπερδραστηριότητας της ουροδόχου κύστης. Πιστεύεται ότι μπορεί να αυξήσουν τα επίπεδα B12 με δύο μηχανισμούς: 1. Αναστολή της απέκκρισης B12 στα ούρα: Τα φάρμακα αυτά μπορεί να μειώσουν την απέκκριση B12 διαμέσου των ούρων, οδηγώντας σε συσσώρευσή της στον οργανισμό. 2. Αύξηση της απορρόφησης B12 από το έντερο: Τα φάρμακα μπορεί να αυξήσουν τη δραστηριότητα ενός μεταφορέα B12, της transcobalamin II (TCII), με αποτέλεσμα αυξημένη απορρόφηση B12 από το έντερο.Σε κάποιους ασθενείς, τα επίπεδα B12 μπορεί να αυξηθούν σημαντικά με τη χρήση αυτών των φαρμάκων. Συνήθως δεν απαιτείται προσαρμογή της δοσολογίας και τα επίπεδα επανέρχονται στο φυσιολογικό μετά τη διακοπή. Ωστόσο, σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί προσωρινή διακοπή ή μείωση της δόσης" Να πω ότι παίρνω TOBIAZ & BETMIGA κι έχω αύξηση B12 χωρίς να ξέρω για ποιο λόγο. Τα Επίπεδα B12 μου είναι εδώ κι ένα χρόνο τα εξής: 4022, 4184, 4531, 3113 η τελευταία μέτρηση έγινε φέτος.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ. ΣΥΝΕΠΩΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΣΑΣ.

    Γούλιαρης Αντώνιος

    Παθολόγος

    Γλυκά Νερά

  • Δεν υπάρχει επίσημη παρανέργεια από τις εταιρίες που κατασκευάζουν τα φάρμακα, που να αυξάνει τα επίπεδα β12 που αναφέρετε. Παρόλα αυτά όλα τα φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν άτυπες παρενέργειες που σχετίζονται με τον μεταβολισμό και την κάθαρσή τους... Συχνά η αύξηση των επιπέδων της Β12 (στα επίπεδα που αναφέρετε) παρατηρείται σε συγκεκριμένες ηπατικές, νεφρικές ή αιματολογικές διαταραχές και σπανιότερα σε αρρύθμιστο σακχαρώδη διαβήτη.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι