• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/11/2023

Πόσος καιρός χρειάζεται να επουλώθουν τα ούλα μετά από θεραπεία λειζερ που έγινε για φλεγμονές??

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας αυτό εξαρτάται από το γιατί έγινε αυτή η θεραπεία και ποια ήταν η έκταση της θεραπείας. Γιαυτό χρειάζεται κλινική εκτίμηση αρχικά από τον θεράποντα ιατρό.

    Ανδρεάδης Δημήτριος

    Ειδικός Στοματολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτό θα Σας το απαντησει με πιο μεγαλη ακριβεια οδοντίατρος που εχει εμπειρια με λεηζερ.

    Στην πρακτική μου δεν χρησιμοποιώ λέηζερ, ένας λογικός χρόνος για επούλωση των ούλων ειναι 7 με 14 μερες

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Το πολύ μια εβδομάδα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Συνήθως 7-10 ημέρες αναλόγως όμως και την έκταση της επέμβασης. Ο θεράπων γιατρός σας μπορεί να σας απαντήσει με μεγαλύτερη ακρίβεια, καθώς γνωρίζει την περίπτωσή σας.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα σας,εξαρτάται από τον οργανισμό του καθενός...από εβδομάδα έως και μήνα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, δεν υπάρχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια, διότι ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός (παίζει ρόλο και η γενική υγεία). Σε ιστολογικο επίπεδο, μέσο όρο επούλωσης για ένα υγιή οργανισμό, είναι οι δυο μήνες.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Συνήθως δεν υπάρχει κανένα θέμα άμεσα αλλά αν νιώθετε ότι δεν είστε καλά ακόμα πιστεύω σε λίγες μερες είναι αρκετές λιγότερο απο εβδομάδα να νιώσετε πάλι κανονικά …, αλλά καλό είναι να συμβουλευτείτε τον ειδικό που σας το έκανε για να σας εξηγήσει το συγκεκριμένο πρωτόκολλο

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι