• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/04/2024

Ο πατέρας μου, 56 ετών, πέρασε περιτονίτιδα στα 25 του και επέζησε το χειρουργείο μετά από σοκ. Είναι δυνατόν να του λένε ότι αυτό θα είναι η αιτία να μη φτάσει τα βαθιά γεράματα, ενώ δεν είχε ποτέ ιδιαίτερες ενοχλήσεις στο πεπτικό του σύστημα μετά το χειρουργείο; Η περιτονίτιδα είχε επέλθει μετά από σκωληκοειδίτιδα και μεγάλη αναμονή για χειρουργείο. Τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν; Πράγματι η περιτονίτιδα αποτελεί παντοτινός κίνδυνος θανάτου και μετά την ανάρρωση της;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Το ερώτημα αυτό είναι πολύ ευρύ. Προσωπικά αποφεύγω τέτοιου είδους "προβλέψεις" ακόμα και σε περιπτώσεις με πολύ πιο ξεκάθαρα χαρακτηριστικά διότι δεν έχουν κάτι να προσφέρουν. Το θέμα είναι πόσο τμήμα εντέρου τυχόν αφαιρέθηκε (εκτός από τη σκωληκοειδή) κατά το χειρουργείο αυτό. Επίσης, εάν στην περιοχή της σκωληκοειδούς είχε βρεθεί κάποιος όγκος. Το θέμα περιτονίτιδα ή όχι, αυτό που κυρίως επιβαρύνει σε βάθος χρόνου είναι στη δημιουργία συμφύσεων. Γενικά, καλό είναι να φιλτράρετε τις πληροφορίες που παίρνετε ανάλογα με την πηγή (είναι άλλο να σας δώσει την πληροφορία αυτή ένας χειρουργός, έχοντας υπόψη και το πρακτικό χειρουργείου ... Διάβασε περισσότερα

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει γιατρός που είπε κάτι τέτοιο. Μήπως αυτό απλά κατάλαβε ο πατέρας σας ? Η ιστορία της περιτονίτιδας έχει τελειώσει. Τώρα αν έχει ενοχλήματα να εξεταστεί και βέβαια να κάνει κολονοσκόπηση αν δεν έχει κάνει μέχρι τώρα.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι