• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 02/01/2024

Ο οδοντίατρος μου έκανε αφαίρεση ενός τμήματος από τον ουρανίσκο και το πρόσθεσε για αναγέννηση του ούλου γύρω από ένα εμφύτευμα το οποίο είχε δημιουργήσει φλεγμονή. Χρησιμοποίησε αποροφήσιμα από τον οργανισμό ράμματα. Στις εννέα μέρες μετά την επέμβαση με έπιασε ακατάσχετη αιμορραγία από την τομή στον ουρανίσκο. ΄Επαιρνα mesulid και algofren για τον πόνο. Σταμάτησα τα mesulid μήπως ήταν αυτά υπεύθυνα (αναφέρεται ως παρενέργεια). Η αιμορραγία ήταν πολύ άσχημη αλλά αντιμετωπίστηκε με αιμοστατικά. Ο οδοντίατρος ήλεγξε τις τομές και τις βρήκε εντάξει. Αφού πέρασαν άλλες 12 ημέρες, δηλαδή στο σύνολο 20 από την επέμβαση ξαναείχα πάλι μία μικρή αιμορραγία από το ίδιο σημείο που την αντιμετώπισα με γάζα και αιμοστατικό. Τι να υποθέσω ότι συμβαίνει; Πρέπει να κάνω κάτι;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Ειναι φυσιολογικό και τετοιο σε αυτη τη θεραπεία.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Ο,τι σας πει ο γιατρός σας θα κάνετε.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορεί να έχει τραυματιστεί η αρτηρία στον ουρανίσκο.θα πρέπει να σας δω από κοντά.ευχαριστω

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Να ελέγξετε την πηκτικότητα του αίματος. Μιλήστε με κάποιον παθολόγο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα