• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/03/2023

Να σας ρωτήσω,ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις σας.οπως σας έχω ξαναπεί για 2 παλινδρόμες κυησεις,εφόσον έχει αποκλεισθεί υδροσαλπιγγας,θρομβοφιλιας ,καρυότυπο ζεύγους φυσιολογικός κ.τλ προχθές πριν προχωρήσω πάλι στη δεύτερη εξωσωματική πήγα να πάρω και μια άλλη γνώμη για τις αποβολές.Ο γιατρός στον υπέρηχο είδε ένα πολύ μικρό διάφραγμα ,το οποίο δεν μου είχε ξανααναφερει κάνεις ούτε ο εξωσωματικος παρόλο που είχα κάνει και διαγνωστική υστεροσκοπηση και είχαν αφαιρεθεί 2 πολυποδακια .Μου είπε ότι το έχω εκ γενετής και ότι δεν ευθύνεται αυτό για τις αποβολές ούτε εμποδίζει την φυσική σύλληψη.Εσεις τι γνώμη έχετε;επίσης στην σαλπιγγογραφια που είχα κάνει δεν φαινόταν κάτι τέτοιο ούτε στην μαγνητική κάτω κοιλίας.Αυτο πρέπει να αφαιρεθεί;έχω αρχίσει και αγχώνομαι λιγάκι μήπως είναι όντως η αιτία των αποβολών και των παλινδρομων κυήσεων γιατί έχω διαβάσει ότι αναλόγως την θέση εμφύτευσης του εμβρύου ένα διάφραγμα μπορεί να εμποδίζει την αιμάτωση της περιοχής και να οδηγεί σε πρόωρο τοκετό και αποβολή.Και αν το βγάλω ξαναδημιουργουνται διαφράγματα;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Σε υπέρηχο συνήθως δεν φαίνονται διαφράγματα μήτρας . Εαν η υστεροσκόπηση δεν έδειξε διάφραγμα, αυτό είναι πιο πιστευτό.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Από τη στιγμή που δεν φάνηκε κάτι σοβαρό στην υστεροσκοπηση, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε. Εμπιστευτείτε το γυναικολόγο σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Ξεκινωντας απο το τελος αν αφαιρεσετε το διαφραγμα δεν ξαναδημιουργειται ομως ειναι εξαιρετικα δυσκολο ενα διαφραγμα να μην ανιχνευθει σε υστεροσκοπηση υστεροσαλπιγγογραφια και μαγνητικη και να το δει ο υπερηχος.Ξανασυζητηστε το με το γιατρο σας ,τι ακριβως ειδε κ πως δικαιολογει οτι δε φανηκε με τις προηγουμενες εξετασεις

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Εαν μιλάμε για πολύ μικρό διάφραγμα ( καρδιόσχημη μήτρα ), δεν ευθύνεται για τις αποβολές. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να μην εντοπίζεται αιτία για καθ' έξιν αποβολές. Για να σας απαντήσω με περισσότερες λεπτομέρειες χρειάζεται αναλυτικό ιστορικό και θα πρέπει να σας εξετάσω ο ίδιος.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Εάν είχατε κάνει υστεροσκόπηση θα είχε φανεί αν υπάρχει διάφραγμα. Το διάφραγμα ανάλογα το μέγεθος μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην εμφύτευση

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Δεν φταίει το διάφραγμα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας