• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/12/2023

Μου βρήκαν σε υπερυχο πέτρες στη χολή μετά από οξύ πόνο στο στήθος. Μετά από 4 μήνες με διατροφή δεν με ενοχλεί καθόλου αν φάω κάτι λιπαρό. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω πέτρες πια;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σωστό είναι να κάνετε έναν επαναληπτικό υπερηχο

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • ΟΧΙ,εκτός αν το υπέρηχο ήταν λάθος

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Εάν λιθοι στην χοληδοχο κύστη εχουν παρουσιαστεί στο υπερηχογράφημα πολύ σπάνια εχει συμβεί να μην υπάρχουν η να υπάρχει μόνο χολική λάσπη. Καλό θα ήταν να επαναλάβετε ένα υπερηχογράφημα και εφόσον υπάρχουν αλλα ευρήματα η πέτρες στην χοληδόχο κύστη, να σας εξετάσει ένας γενικός χειρουργός. Σε πολλές περιπτώσεις οι πέτρες στην χοληδόχο κύστη μπορεί να μήν προκαλούν συμπτώματα αλλά εφόσον υπάρχουν πρέπει να γίνει Λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή για τον λόγο να αποφευχθούν οι επιπλοκές της χολολιθιάσεως.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Οχι και καλα θα κανετε να προσεχετε τη διατροφη σας

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, δύσκολο να περάσουν οι πέτρες από τα σωληνάκια,(κυστικο χοληδόχο και παγκρεατικό πόρο δηλαδή). Εξαρτάται από την διάμετρο τους αν είναι πάρα πολύ μικρή και με πιθανοτητα να φραξει καποιο απο αυτα αλλά το σίγουρο είναι ότι πρέπει να ξανά κάνετε ένα υπέρηχο.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Όχι. Οι λίθοι παραμένουν και, ανάλογα με το μέγεθός τους, μπορεί να "βουλώσουν" την "είσοδο" της χοληδόχου κύστης σας και να σας προκαλέσουν οξεία χολοκυστίτιδα. Γι'αυτό το θέμα μιλήστε με χειρουργό για περαιτέρω οδηγίες (αν κρίνει πως πρέπει να χειρουργηθείτε ή όχι ακόμη).

    Οι περισσότεροι λίθοι της χοληδόχου κύστεως μπορεί - αν είναι λίγοι και μικροί - να εξαφανισθούν με φάρμακο, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι σίγουρο για όλους τους ασθενείς και το φάρμακο θα πρέπει να λαμβάνεται επ'αόριστον ειδάλλως, και να εξαφανιστούν, αν σταματήσεις το φάρμακο θα εμφανισθούν καινούργιοι (πιθανότατα).
    Γι'αυτό το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα