• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/11/2023

Μετά από κρυολόγημα έμεινε μια αίσθηση βουλώματος δεξιού αυτιού. Η ΩΡΛ διέγνωσε υγρό στο αυτί και έγραψε χάπια κορτιζόνης για τρεις μέρες και οτριβιν κιι αν δεν περνούσε, σπρέυ μύτης κορτιζονούχο και αντιβίωση. Δεν έκανα την θεραπεία γιατί θέλησα και δεύτερη γνώμη. Την μεθεπομένη πήγα πάλι σε ΩΡΛ (Εφημερία νοσοκομείου. Εξήγησα το πρόβλημα και προς τιμή του με είδε προσεκτικά δεν βρήκε υγρό στο αυτί και μάλιστα εξήτασε με ενδοσκόπιο τη μύτη και είπε, οι ευσταχιανές είναι μια χαρά ανοιχτές και το πολύ ένα αποσυμφορητικό μύτης... Τώρα μετά από λίγες μέρες το αυτί ξεβουλώνει για αρκετή ώρα αλλά δυστυχώς ξαναβουλώνει μετά από επίκυψη ή μετά από κοπιαστική εργασία. Ανακουφίζεται όταν κουνάω το λαιμό προσπαθώντας να ελευθερωθώ από το αυχενικό που κι αυτό με ταλαιπωρεί και το ανοιγόκλειμα του στόματος προσπαθώντας να ανακουφιστώ από την εξαρθρωμένη εκ γενετής αντίστοιχη κροταφογναθική άρθρωση. Πολλά μαζεύτηκαν και προβληματίζομαι.

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑ ΤΥΜΠΑΝΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΓΡΟ ΠΙΣΩ ΑΠΤΟ ΤΥΜΠΑΝΟ Ή ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΤΗΣ ΕΥΣΤΑΧΙΑΝΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΑΣ.

    Γιώτη Ιωάννα

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Γαλάτσι

  • Ρινοπλύσεις επιμένετε και κάνετε εξισώσεις ( όπως όταν ανεβαίνουμε σε βουνό και βουλώνουν τα αφτιά και κλείνουμε μύτη και στόμα και φυσάμε ) για να ξεκινήσει να λειτουργεί η ευσταχιανή σάλπιγγα θέλει απλά χρόνο

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕΡΙΚΩΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΥΣΤΑΧΙΑΝΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΦΕΡΙΚΟ ΒΟΥΛΩΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΙΟΥ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη