• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

ΜΕΣΗΛΙΚΑΣ ΥΠΕΡΒΑΡΟΣ 56 ΕΤΩΝ.ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΓΟΝΑΤΟ ΠΟΝΟΣ ΕΣΩ ΔΕΞΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΙ ΜΗΝΑ.Εικόνα ρήξεως του οπίσθιου κέρατος και του σώματος του έσω μηνίσκου ΣΕ MRI.Κύστη Baker κεφαλουραίας διαμέτρου 5,7εκ, με στοιχεία ρήξεως στην κατωφέρειά της.Ηπίως οιδηματώδης ελέγχεται ο έσω πλάγιος σύνδεσμος χωρίς εμφανή σημεία ρήξεως.Μικρής έκτασης οστικό οίδημα στην έξω υπαρθρική περιφέρεια του έσω τμήματος του κνημιαίου plateau εκφυλιστικής μετατραυματικής αιτιολογίας.Υποσημαινόμενη συλλογή υγρού ενδοαρθρικά. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΣΧΟΛΕΣ.Η ΜΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΑΡΘΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Η συντηρητική θεραπεία προηγείται της επέμβασης. Η χειρουργική θεραπεια (Αρθροσκοπική μηνισκεκτομη) παίρνει θέση οταν τα συντηρητικά μεσα αποτυγχάνουν. Συνεπώς και τα 2 εχουν θέση και αλληλοσυμπληρωνουν το πρωτόκολλο διαχείρισης των συμπτωμάτων. Πονος που επιμένει παρά την τροποποίηση δραστηριοτήτων, φαρμακευτική αγωγή, φυσικοθεραπειες χρήζει παρέμβασης ιδιαίτερα οταν εντοπίζονται ενδαρθρικες βλάβες με μηχανική εμπλοκή της άρθρωσης.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Συντήρηση με θεραπεία αντί οστεοαρθριτικη:φάρμακα,ενέσεις στο γόνατο,φυσικοθεραπείες.Αν δεν δουλέψει το σχήμα αρχίζω να σκέφτομαι την αρθροσκοπηση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Πρόκειται προφανώς για μια ρήξη εκφυλιστικής αιτιολογίας . Κατά την άποψη μου θα ήταν καλύτερα να εξαντλήσει κάποιος τις δυνατότητες της συντηρητικής θεραπείας και ανάλογα του αποτελέσματος να αποφασίσει από κοινού με τον θεράποντα ιατρό αν είναι το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό να προχωρήσει σε κάποια χειρουργική αντιμετώπιση .

    Βεζυργιάννης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν σας βοηθήσει η συντηρητική αντιμετώπιση, με όλα όσα περιλαμβάνει τότε το χειρουργείο είναι η λύση. Δεν είναι δύο σχολές, το ένα είναι συνέχεια του άλλου εάν χρειαστεί

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Μπορείτε αρχικά να δοκιμάσετε παρακέντηση του υγρού χρήση βιολογικών παραγόντων Κ θεραπεία του οιδήματος, αν αυτό δεν βοηθήσει. Μπορείτε να κάνετε αρθροσκόπηση.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό