• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/12/2023

Με βασανίζει εδώ κι έναν χρόνο περίπου κάτι που, ερευνώντας την βιβλιογραφία, βρήκα πως λέγεται Pulsatile Tinnitus. Ακούω έντονα και όλο το 24ωρο τον παλμό της καρδιάς μου μέσα στο κεφάλι μου. Οι χτύποι ακούγονται ομοιόμορφα, και στα δύο αυτιά, και συνοδεύονται από μια αίσθηση έντασης στους κρόταφους. Διαβάζω πως το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να έχει πολλές αιτίες: Διαταραχές στα αιμοφόρα αγγεία, αθηροσκλήρωση, παθήσεις στα αυτιά, ιδιοπαθής ενδοκρανιακή υπέρταση, όγκοι, κ.ά. Ξεκίνησα από το πιο προφανές και πήγα σε ΩΡΛ. Αν και βρήκε λίγο "παλιό" υγρό στο ένα αυτί και πήρα αντιβίωση, κατά τ' άλλα δεν βρέθηκε κάτι αξιοσημείωτο. Έκανα αξονική σπλαχνικού κρανίου λιθοειδών και αρτηριογραφία αρτηριακού κύκλου, στην οποία δεν βρέθηκαν σημαντικά ευρήματα πέρα από κάποιους "παλιούς φλεγμονώδεις ιστούς". Έκανα υπέρηχο καρωτίδων, στον οποίο βρέθηκε στένωση 0,2εκ η οποία χαρακτηρίζεται "μικρή αλλοίωση". Επίσης έψαξα τον θυρεοειδή και βρέθηκε ένας μονήρης όζος, χωρίς κακοήθειες. Όπως αντιλαμβάνεστε έχω επισκεφτεί ΩΡΛ, παθολόγο, ενδοκρινολόγο και έχω κάνει κι ένα σωρό εξετάσεις. Η ερώτησή μου είναι πώς να κινηθώ από εδώ και πέρα καθώς εμπλέκονται πολλές ειδικότητες. Να πάω σε αγγειολόγο; Σε νευρολόγο; Κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας
    Θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν ωτονευρολόγο.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας δε χρήζει αγγειοχειρουργικής εκτίμησης το συγκεκριμένο πρόβλημα και ειδικά με triplex καρωτίδων το οποίο δεν είναι παθολογικό! Είναι πολύ πιθανό να μη βρείτε το λόγο που το προκάλεσε αλλά θα ήταν καλό να μειώσετε το αλάτι στη διατροφή σας και να αποφεύγετε καταστάσεις άγχους. Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Νομίζω πως μόνο ένας νευρολόγος μπορεί να βοηθήσει

    Κακογιάννη Βασιλική

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Μαρούσι

  • Σε νευρολόγο και σε καρδιολόγο

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός