• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/05/2023

Καλησπέρα,πριν 2 χρόνια υποβλήθηκα σε χειρουργείο αφαίρεσης μιας κήλης στη μέση διότι πίεζε τα νεύρα στο δεξί πόδι.Τώρα μετά από πολύ έντονη σωματική κούραση ημερών (λόγω εργασιών μετακόμισης) νιώθω λίγο μούδιασμα στο δεξί πόδι.Υπάρχει περίπτωση να ξανά δημιουργήθηκε θέμα που να χρίζει επέμβασης;Ευχαριστώ (34 χρόνων)

7 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από το είδος της επεμβάσεως εις την οποία έχετε υποβληθεί. Πρέπει να έλθετε εις το ιατρείο για να αξιολογηθεί το πρόβλημά σας και η κατάσταση της εγχειρήσεώς σας. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΕΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΕΙ Η ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Υπάρχει περίπτωση να υποτροπίασε η κήλη σας ή να έχετε κήλη σε άλλο διάστημα.Αν επιμείνει ο πόνος πρέπει να κάνετε μία μαγνητική

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Πολύ πιθανόν να έχει κάποια επιδείνωση. Δέν σημαίνει νέο χειρουργείο. Χρειάζεται , όμως ορθοπαιδική εξέταση για καθορισμό θεραπείας.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Δεν είναι πολύ συχνές οι υποτροπές των δισκοκηλων όμως δεν αποκλείεται.
    Το απλούστερο κ συνηθέστερο είναι να ερεθιστηκε παροδικά το νεύρο , μιας και εκεί που έχει αφαιρεθεί η κήλη υπάρχει μια "ουλή".
    Αν συνεχίσουν τα συμπτώματα να μιλήσετε με το χειρουργό σας για επανάληψη εξετάσεων.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα σε πρώτη φάση να ξεκουραστείτε και εαν μπορείτε να πάρετε κάποιο αντιφλεγμονώδες για μερικές ημέρες και μετά εαν χρειαστεί να κάνετε νέα μαγνητική

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός