• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/04/2023

Καλησπέρα, εδώ και 4 ημέρες υποφέρω απο μπούκωμα, καταροή και φτέρνισμα. Είναι αλλεργική ρινίτιδα ή καλύτερα να επισκεφτώ έναν ωρλ? Ευχαριστώ

10 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν αποκλείεται να είναι αλλεργική ρινίτιδα, αλλά καλύτερα να επισκεφθείτε Ωτορινολαρυγγολόγο, αφού μπορεί τα συμπτώματά σας να οφείλονται και σε αρκετές άλλες πιθανές αιτίες.

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Χρίζει έλεγχο μύτης, και υστερνά θεραπεία,

    Πιπερόπουλος Στυλιανός

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Παίδων & Ενηλίκων

    Πόρτο Ράφτη

  • Εκ των συμπτωμάτων σας, μάλλον αφορά αλλεργική ρινίτιδα. Ιδιαίτερα εάν η καταρροή είναι υδαρής (βλένες). Εάν είχατε κ στο παρελθόν τα ίδια συμπτώματα, Ιδιαίτερα τέτοια εποχή, μπορείτε να ακολουθήσετε μια θεραπεία που σας είχε υποδεχθεί (ρινικες πλύσεις, τοπικό ρινικο σπρέι κορτιζόνης κ αντισταμινικό).
    Σε κάθε περίπτωση, οι συμβουλές αυτές δεν υποκαθιστούν την κλινική εξέταση από ΩΡΛ, ούτε τις εξατομικευμένες οδηγίες που θα λάβετε

    Βάγκος Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Λιβαδειά

  • Το πιο πιθανο ειναι να ειναι αλλεργική ρινιτιδα απο τα συμπτώματα που αναφέρετε. Θα χρειαστείτε ρινικές πλύσεις, σπρει ρινικό αποσυμφορητικό και αντιισταμινικο. Αν επιμένουν τα συμπτώματα καλο ειναι να επισκεφτείτε κάποιον ωρλ.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • πιθανότατα είναι αλλεργική ρινίτιδα, αλλά μπορει να είναι και κάτι άλλο.Το καλύτερο είναι να κάνει την διάγνωση κάποιος ΩΡΛ.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Καλύτερα να σας δει ο ΩΡΛ

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος

  • Από ότι λέτε μάλλον είναι αλλεργικής προέλευσης τα συμπτώματα σας.Να σας εξετάσει γενικός ιατρός ή παθολόγος

    Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

    Γενικός Γιατρός

    Νέα Σμύρνη

  • Η συμπτωματολογία , η έλλειψη συνύπαρξης άλλων γενικών συμπτωμάτων (πυρετού, πονόλαιμου...), η χρονική στιγμή (άνοιξη), το κάνουν πολύ πιθανό να πρόκειται για αλλεργική ρινίτιδα. Το σωστό , για ασφαλέστερη διάγνωση και καλύτερη αντιμετώπιση είναι να γίνει έλεγχος από ΩΡΛ.

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΣ ΩΡΛ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα, πολύ πιθανόν να πρόκειται για αλλεργική ρινίτιδα καλύτερα όμως να επισκεφθείτε έναν ΩΡΛ. Έτσι και αλλιώς θα χρειαστείτε θεραπεία.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)