• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/09/2023

Καλησπέρα. Τον Ιούνιο καθώς έκανα έλεγχο στο στήθος παρατήρησα μια μάζα στον αριστερο μαστο. Έκανα υπέρηχο κατευθείαν γιατί είμαι κάτω των 25 και στον υπέρηχο αναγράφεται περιοχη 43 χιλιοστών με πολλαπλές κύστες με πορεκτασιες χωρίς παρουσία αυξημένης αγγειωσης. ικά θέματα. Ο υπέρηχος έδειξε πολλαπλές μικρές κύστες με πορεκτασιες χωρίς αυξημένη αγγειωση. Και εστίαση διάταση πόρων στον αριστερό μαστό 6 χιλιοστών. Δεν υπάρχουν συμπαγή στοιχεία. Ούτε διοκγωμενοι λεμφδενες. Επισκέφτηκα στον σύνολο 3 γιατρούς γιατί το μυαλό μου ήταν συνεχώς εκεί και δεν μπορούσε κανείς να με καθησυχάσει. Οι δυο μου είπαν επανέλεγχος σε έξι μήνες ο τελευταίος ο οποίος ήταν και πρώην διευθυντής αντικαρκινικού νοσοκομείου μου είπε σε ένα χρόνο. Δεν υπάρχει στην οικογένεια ιστορικό για καρκίνο του μαστού. Καθώς ψηλαφώ το στήθος μετά από 2 μήνες η μάζα αυτή παραμένει εκεί. Μήπως χρειάζεται παρακέντηση να εξετασθεί ιστολογικα; Αναμένω τον επόμενο υπέρηχο με πολύ άγχος και στρες έχοντας τον φόβο για τυχόν διαφορετική εικόνα. Το μέγεθος με την ψηλάφηση όσο μπορώ να καταλάβω παραμένει σταθερό και με πονάει μόνο όταν αρχίζω να το ψηλαφώ συνέχεια και ασκώ έντονη πίεση και όταν περιμένω περίοδο.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,συνήθως τα κυστικα μορφώματα είναι αθώο και δεν ενέχουν κίνδυνο να γίνουν κακοήθεια,την σωστή απάντηση θα σας τη δώσει ο γιατρός που έχει εικόνα της υπόθεσης σας και έχει γνώση κλινικής και παρακλινικης εικόνας σας! Το σύνηθες -αν δεν υπάρχουν ευρήματα για την ηλικία σας είναι υπέρηχος με ελαστογραφια και κλινική εξέταση και σε ιδαιετερες περιπτώσεις ανά εξάμηνο!

    Μπακογιάννης Απόστολος

    Μαστολόγος - Χειρουργός μαστού

    Αμπελόκηποι

  • Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείτε είναι φυσιολογική η εικόνα και απαντάται συχνά σε νέες γυναίκες. Δεν χρειάζεται παρακέντηση και ο επόμενος υπέρηχος θα είναι ίδιος.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι