• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/11/2023

Καλησπέρα την περασμένη Τετάρτη είχα συμπτώματα κρυολογήματος καταρροή και μπούκωμα και δέκατα 37.3. Πήγα στο κέντρο υγείας Αλεξάνδρας η παθολόγος που με είδε , με εξέτασε,δεν είχα κορονοϊό ,μου έκαναν τεστ καλό οξυγόνο. Τα δέκατα συνεχιζόταν και τις επόμενες μέρες την Παρασκευή το απόγευμα ανέβασα υψηλό πυρετό 38 και το Σάββατο το πρωί 38,3 και το βράδυ ξανά 38 και την Κυριακή αντίστοιχα πάλι 38 και 37. 7 και μπούκωμα, φλέματα κιτρινα και κοκκινα.Σήμερα που πήγα στο ΙΚΑ Αμαρουσίου στα επείγοντα περιστατικά η γενική γιατρός παθολόγος που με εξέτασε μου είπε ότι έπαθα οξεία ρινοφαρυγγίτιδα, η οποία εξελίχθηκε σε οξεία αμυγδαλίτιδα οι αμυγδαλές είναι πρησμένες .Δεν έχω covid ούτε γρίπη έκανα αντίστοιχα τεστ και μου χορήγησε αντιβίωση cefuroprol. Το πρωί είχα 37.3 καιζ 37.5.Νωρίτερα ο πυρετός μου 38.5 πήρα αντιβίωση και depon.Τωρα,ο πυρετός έχει πάει 37. 6 .Είχα κάνει χειρουργείο σχολιωδη ρινικου διαφράγματος το 2008 και είχα και υπερτροφία στις ρινικές κόγχες. Περίπου πριν από ένα μήνα που με εξέτασε ΩΡΛ μου είπε να δούμε γιατί η μία κογχη φαίνεται ότι ότι είχε ξανά κάποια υπερτροφία . Είμαι πολύ στεναχωρημένη με την όλη κατάσταση γιατί για τρεις μέρες δεν μπορώ να κάνω τίποτα .Θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα.;Και κόκκινα και κίτρινα φλέματα από τη μύτη, κάνω πλύσεις με θαλασσινό νερό και έχουν και ένα spray flutinasal.

1 ειδικός απάντησε

  • ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΙΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΑ. ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΜΟ ΚΟΓΧΩΝ ΟΤΙ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΙΔΗΜΑ ΣΤΙΣ ΚΟΓΧΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΚΟΓΧΟΤΟΜΗ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη