• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/07/2023

Καλησπέρα σας, μετα από πολλούς γιατρούς για να καταλήξω τι ακριβώς έχω στο στόμα μου μου είπαν ότι έχω έγκαυμα κι εγώ θυμήθηκα ότι είχα χρησιμοποιήσει ένα καινούργιο στοματικό διάλυμα των Ιμαλάιων και την επόμενη μέρα είχα κοκκινίσει στα ούλα και στο στόμα γενικότερα επειδή περιείχε πολύ φθόριο. Αλλά πριν μια εβδομάδα πρώτου πάθω αυτό κιόλας, θυμάμαι είχε πέσει το υγρό της αναισθησίας από έναν φρονιμητη που είχα βγάλει στα ούλα μου πάνω κατω. Επίσης μετά 2ος γιατρός μου έδωσε ένα άλλο με επίσης πολύ φθόριο οπότε διπλό το κακό με αποτέλεσμα να ασπρίσει το στόμα μου. Ο οδοντίατρος μου που ρώτησε και μίλησε με δερματολογους και στοματολογους , μου έγραψε να πάρω το dexaton σε αμπουλες και να το ανακατεψω με χαμομήλι κρύο και να κάνω πλύσεις. Και το dactarin gel μια φορά το βράδυ για 15 μέρες. Η ερώτηση μου είναι άλλη, εγώ αγχώνομαι γενικοτερα και γι το έγκαυμα στο στόμα - Αλλεργία που μου δημιούργησε όλο αυτό, είναι σωστό να πάρω τις ενέσιμες αμπούλες ή θα πάει κάτι λάθος; Γιατί πρόκειται για αλλεργία η έγκαυμα στην στοματική κοιλότητα....

10 ειδικοί απάντησαν

  • Kαλησπέρα σας ,θα πρέπει να ρωτήσετε στον γιατρό που σας εξέτασε κ σας έδωσε τα φάρμακα..Ελπίζω όλα να είναι καλά τώρα.Αν όχι ενημερώστε τον γιατρό σας.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλή σας μέρα. Δυστυχώς δεν θα μπορούσα να σας βοηθήσω με ένα μήνυμα. Είναι ειδική περίπτωση που θα έπρεπε να κάποιος να έχει κλινική εικόνα για να σας βοηθήσει. ένας στοματολόγος είναι η κατάλληλος για την περίπτωσή σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δεν έχω κλινική εικόνα και έτσι δεν μπορώ να απαντήσω πιο αρμόδιοι για το πρόβλημα σας είναι οι Στοματολογοι

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας εκτός του ιστορικού που περιγράφετε που είναι φυσικά απαραίτητο κ σημαντικό, εξίσου σημαντική κ απαραίτητη είναι κ η κλινική εξέταση για να μπορέσουμε να σας απαντήσουμε.
    Σε κάθε περίπτωση, ακολουθήστε την προτεινόμενη θεραπεία που σας σύστησαν κ αν δεν δείτε κάποιο αποτέλεσμα ή κάτι άλλο σας προβληματίσει, μπορείτε να απευθυνθείτε κ για δεύτερη εξέταση, αλλού. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το «να ασπρίσει το στόμα μου» όπως αναφερετε είναι το αποτέλεσμα της προσπάθειας να επουλωθεί η βλάβη, έτσι θρέφει ο στοματικός βλεονογονος, με ψευδομεβρανες
    Η αιτία όμως που τις προκάλεσε δεν είναι δυνατόν να προσδιοριστεί χωρίς την κλινική εικόνα και ούτε μπορεί να αποδοθεί σε στοματικό διάλυμα μια τόσο μεγάλη ζημιά όπως την περιγράφετε
    Σε κάθε περίπτωση θα σας πρότεινα να μην χρησιμοποιήσετε το ίδιο διάλυμα αλλά και οποίο άλλο επιλέξετε να μην το κρατάτε στο στόμα για περισσότερο απο 15-20 δευτερόλεπτα
    Το υγρό της αναισθησίας αν έπεσε πάνω στην περιοχή και σας πόνεσε σημαίνει ότι ήσασταν ακόμα ιδιαίτερα ευαίσθητος
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Σταματήστε το στοματικό διάλυμα Ιμαλαίων και ακολουθήστε τις οδηγίες του γιατρού που εμπιστεύεστε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • το φθοριο δεν δημιουργει τετοια προβληματα ουτε το αναισθητικο υγρο,αλλα μια αλλη ουσια που περιεχεται στα στοματικα διαλυματα κ ονομαζεται χλωρεξιδινη.αν χρησιμοποιηθει για πανω απο μια βδομαδα κ αν η περιεκτικοτητα του διαλυματος ειναι πανω απο 0,20% μπορει να προκαλεσει ενος τυπου "εγκαυμτος" το οποιο επουλωνεται με τον καιρο,αν διακοπει η χρηση του διαλυματος.αυτο απο μονο του ειναι αρκετο.μια αλλη περιπτωση ειναι οτι μπορει να προκειται για αφθες,αφου δινουν παρομοια κλινικη εικονα.-

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα! Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σας και το άγχος! Η κλινική εικόνα εικόνα ενός ασθενούς μπορεί να παραπέμπει σε πολλές διαφορετικές διαγνώσεις και απαιτεί διερεύνηση του τι έχει προηγηθεί. Αν είναι έγκαυμα έχει δημιουργηθεί τραυματικό ελκος και απαιτεί επούλωση που διαρκεί πολλές μέρες. Το αναισθητικό είναι ακίνδυνο και δεν δυναται να έχει δημιουργήσει κανένα προβλημα. Αν ήταν τοξικό, θα νεκρωνε τους ιστούς κατά την έγχυση. Τα διαλύματα συνήθως είναι υπεύθυνα. Αν ο γιατρός σας έχει χορηγήσει μια θεραπεία, θα πρέπει να την ακολουθήσετε για να δει το αποτέλεσμα της και αν δεν είναι αποτελεσματική σίγουρα θα την αλλάξει. Το dactarin δεν ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Προσωπικα πιστευω οτι ενα ραντεβου δια ζωσης με εναν στοματολογο,θα ηταν η καλλιτερη λυση,ωστε να σας δει κλινικα απο κοντα και οχι μεσω τηλεφωνου.
    Ωστοσο,μεχρι να το κανετε αυτο,εγω θα σας προτεινα σιγουρα τις πλυσεις με χαμομηλακι,το οποιο ειναι απο μονο του ενα ηπιο αντισηπτικο.Οσο δε αφορα για τα αλλα σκευασματα,δεν μπορω να σας απαντησω στα σιγουρα,θα επιμεινω στη αποψη μου να κανετε ενα ραντεβου με εναν στοματολογο,ωστε να εχει πληρη κλινικη αποψη και να σας δωσει το σωστο θεραπευτικο σχημα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι να κάνετε αυτό που σας είπαν οι συνάδελφοι,κακό δεν πρόκειται να σας κάνει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό