• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/01/2024

Καλησπέρα σας, λόγω πρηξιματος στο δόντι θα ξεκινήσω αντιβίωση amoxil 1g/tab πρωί βράδυ, επιτρέπεται να θηλάζω το μωρό μου, θα του δημιουργηθεί κάποιο θέμα άμα το θηλάζω και παίρνω και την αντιβίωση?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν νομοζω πως υπαρχει προβλημα,ωστοσο θα σας συμβουλευα να συνεννοηθειτε με τον γυναικολογο σας ή τον παιδιατρο να σας πει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα χρειαστεί και γνώμη γυναικολόγου. Προσωπικά νιωθω ασφαλής για αντιβίωση και θηλασμό

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Η αμοξυκιλλίνη απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα σε μικρές ποσότητες με πιθανό κίνδυνο ευαισθητοποίησης. Κατά συνέπεια, το βρέφος που θηλάζει είναι πιθανόν να εμφανίσει διάρροια και μυκητιασική λοίμωξη των βλεννογόνων μεμβρανών και, άρα, ίσως χρειαστεί να διακοπεί ο θηλασμός. Η αμοξυκιλλίνη θα πρέπει να χρησιμοποιείται κατά το θηλασμό μόνο μετά από αξιολόγηση της σχέσης οφέλους /κινδύνου από τον υπεύθυνο γιατρό.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας
    Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να συμβουλευτείς τον παιδίατρο που ξέρει καλύτερα την υγιείς του παιδιού σας αλλά γενικά δεν είναι αντενδειξη οταν αυτή είναι απαραίτητη

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας.Καλο είναι να μην παίρνετε αντιβίωση ενώ θηλάζετε αλλά μπορείτε να ρωτήσετε τον παιδίατρό σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να ακολουθήσετε τις οδηγίες του παιδιάτρου σας και του οδοντιάτρου που σας παρακολουθεί.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Λογικά όχι, δε θα δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά καλύτερα να συμβουλευτείτε πρώτα και τον παιδίατρό σας

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα, ο παιδίατρός σας θα σας απαντήσει καλύτερα σε αυτό το θέμα, καθώς γνωρίζει ποιες ποσότητες περνούν στο μητρικό γάλα και αν υπάρχει πιθανότητα το μωρό σας να έχει αλλεργία στο amoxil. Πάντως το μητρικό γάλα είναι μοναδικό, μην το σταματήσετε τόσο εύκολα για τόσες πολλές μέρες. Καλή συνέχεια

    Βαρμπομπίτης Ιωάννης

    Οδοντίατρος & Στοματολόγος

    Μαρούσι

  • Η αμοξικιλλινη περνούν το φραγμό περνάει το φραγμό αυτό και εν μέρει έρχεται στο παιδί μέσω θηλασμού όμως τώρα δεν εχετε άλλη λύση δυστυχώς
    Γενικώς πρέπει να αποφεύγετε φάρμακα, αυτή τη φορά όμως χρειάζεται να το πάρετε
    Δεν θα πάθει κάτι το παιδί

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα ήταν καλό να συμβουλευτείτε τον παιδίατρό σας.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα, όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορείτε να παίρνετε την αντιβίωση αφότου έχει ολοκληρώσει το γεύμα το μωρό.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα