• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/08/2023

Καλησπέρα σας , η ερώτηση μου απευθύνεται σε οφθαλμίατρο και αφορά την τριπλή δράση της κουρκουμινης πιπερινης, κιτικολίνης . Μπορεί κανεις να παίρνει ενα τέτοιο σκεύασμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ για να βοηθήσει την όραση ή και για να μην αποκτήσει πίεση στα μάτια ? Εχω κάνει την εξέταση OCT ωχράς κηλίδας και ολα ηταν φυσιολογικά . Απλώς επειδή ο πατέρας μου είχε πίεση στα μάτια , εχω μια περισσότερη ανησυχία . Η προληπτική του χρήση κάνει κακό ?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Η μονη πρόληψη για το γλαυκωμα ειναι η τακτικη εξεταση στον οφθαλμιατρο.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Ούτε η προληπτική ούτε η θεραπευτική χρήση της συγκεκριμένης σύνθεσης δεν έχουν αποδειχθεί σε κλινικά σημαντικό βαθμό.

    Τσουκανάς Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Όχι δεν κάνει κακό, αντιθέτως βοηθάει παρά πολύ στην σωστή πρόληψη.

    Καραμάνης Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Καβάλα

  • Η προληπτική χρήση δεν κάνει κακό όμως δεν αντικαθιστά τον ετήσιο έλεγχο

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Να παρακολουθείς την πίεση του ματιού σου σε τακτά χρονικά διαστήματα.
    Να κάνεις κάθε χρόνο πλήρη έλεγχο γλαυκώματος.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλυτερα να κανετε εναν ετησιο ελεγχο για γλαυκωμα που να περιλαμβανει OCT οπτικου νευρου.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Και τα τρία είναι αντιοξειδωτικά και η κιτικολινη σε κάποιες έρευνες έχει βρεθεί να έχει κάποια μικρή νεύρο προστατευτική δράση . Σε κάθε περίπτωση δεν χρειάζεται να ληφθεί αυτό το σκεύασμα «προληπτικά» δεν θα προφέρει κάτι στο να μην ανεβεί η πίεση όπως το ρωτάτε
    Από την στιγμή που ο πατέρας σας είχε πίεση στο μάτια αυτό που θα βοηθούσε είναι να μετράτε τακτικά την πίεση στα μάτια κάθε 2 χρόνια πριν τα 40 και κάθε χρόνο μετά το 40 , ώστε αν ανεβεί η πίεση να μην την αφήσετε ανεβασμένη για πολλά χρόνια χωρίς να το γνωρίζετε αλλά να λάβετε το συντομότερο αγωγή ώστε να κατέβει σε φυσιολογικά επίπεδα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος