• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/02/2024

Καλησπέρα σας έχω μια απορία έχω κάνει πριξημο στα ούλα κ πήγα σε οδοντίατρο αλλά δεν Μ έδωσε αντιβίωση για να την μόλυνση Μ έδωσε μόνο στοματικό διάλυμα

8 ειδικοί απάντησαν

  • Πρωτιστως χρειαζεται θεραπεια ουλιτιδος απο τον οδοντιατρο και την δικη σας συνδομη με σωστη εφαρμογη στοματικης υγιεινης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Ο συνάδελφος που είχε κλινική εικόνα ξέρει καλύτερα,δε δίνουμε απερισκεπτα αντιβίωση. Αν το πρήξιμο δεν προέρχεται από κάποιο συγκεκριμένο δόντι το οποίο έχει νεκρωθει,δε χρειάζεται αντιβίωση. Αλλά ο γιατρός σας που σας έχει δει έχει την κλινική εικόνα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορείτε να βάλετε και αντισηπτικό τζελ είναι πιο αποτελεσματικό υπάρχουν σε όλες τις εταιρείες στα φαρμακεία που παράγουν διαλύματα αντισηπτικά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΑΥΤΟ ΕΚΡΙΝΕ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΚΑΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας. Το γενικευμένο πρήξιμο στα ούλα ονομάζεται ουλίτιδα, έχει διάφορες μορφές, κ οφείλεται συνήθως στην υποουλικη συσσώρευση μικροβιακής πλάκας/πέτρας. Αντιμετωπίζεται με βαθύ καθαρισμό, ειδικά στοματικά διαλύματα/οδοντόκρεμες κ πολύ καλή στοματική υγιεινή στο σπίτι. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Προφανως θα εχετε καποια ουλιτιδα,οποτε δεν χρειαζεται αντιβιωση,αλλα μια καλη θεραπεια στα ουλα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πολύ σωστά έπραξε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η αντιβίωση δεν είναι πανάκεια και δεν δίνεται εύκολα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια