• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/11/2023

Καλησπέρα σας, έχω ένα πλαϊνό εξωτερικό σφράγισμα στον τραπεζίτη και ξεκολλάει συνέχεια. Τι πρέπει να γίνει;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Αν ειναι μεγαλης εκτασεως ,το καλλιτερο θα ηταν να βαλετε μια θηκη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας. Ίσως ο οδοντιατρός σας να διαλέξει ένα διαφορετικό εμφρακτικό υλικό πιο κατάλληλο για αυτήν την περιοχή

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Τα αυχενικά σφραγισματα είναι τα χειρότερα ακριβώς για αυτό τον λογο..... μπορούν να ξεκωλήσουν εύκολα, δυστυχώς

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • να ξανακανετε το σφραγισμα πιστευω οτι ξεκολαει λογω του σαλιου .

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Ισως να επισκεφτείτε κ καποιον άλλο οδοντιατρο για δεύτερη γνώμη

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας! Είτε πρέπει να γίνει επιλογή καταλληλοτερων υλικών, είτε κ, πιο σωστή ρύθμιση του κλεισίματος σας. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Να ανοιχθει με τον τροχο καλυτερα σε βαθος η κοιλοτητα ωστε να υπαρχει συγκρατηση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλλίτερος έλεγχος της υγρασίας ή αλλαγή υλικού αποκατ/σης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Να γίνει σωστά. Τότε δεν θα ξεκολλάει με τίποτα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η διαδικασία των οδοντικων εμφραξεων (σφραγισματων ) πρέπει να γίνεται με την χρήση απομόνωσης προκειμένου ν αποφύγουμε την ροή σαλιου στην κοιλότητα του σφραγισματος. Η ύπαρξη σαλιου δεν βοηθάει στο να γίνει σωστά η εμφραξη και να προσκληθεί σωστά η ρητινη πάνω στην κοιλότητα

    Καλτσάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Τα σφίγγετε τα δόντια; βουρτσίζετε με δύναμη;

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • ανασύσταση και να βαλετε μια θηκη ζιρκονιας να αντεξει για πολυ καιρο αν μιλαμε για μεγαλο σφραγησμα αλλα πιστευω πως χτιζεται εξαρταται απο την περιπτωση.

    Ματούκ - Μαυρίδης Γαβριήλ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,συνήθως αυτά τα σφραγίσματα είναι δύσκολο να κρατήσουν και είναι κρίμα να γίνει κάποια θήκη.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό