• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/06/2023

Καλησπέρα σας. Είμαι 27 ετών με αρτηριακή πίεση από μικρός και σε αγωγή με δύο φάρμακα. Προ ολίγου καιρού πέρασα μια περίοδο 2-3 εβδομάδων με συνεχείς και έντονες έκτακτες συστολές. Αφού σταμάτησαν νιώθω την καρδιά μου να χτυπά πολύ πιο αδύναμα από πριν (σε βαθμό πολύ ενοχλητικό) και αρκετά αργα 50-55 παλμοί σε ηρεμία. Θεωρείτε πως μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Να σημειώσω επίσης πως τα πρωινά νοιωθω έντονη εξάντληση και ενίοτε ναυτία.

6 ειδικοί απάντησαν

  • ΔΕΝ ΘΕΩΡΏ ΠΩΣ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ. ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΊ ΚΆΠΟΙΟ ΧΟΛΤΕΡ ΡΥΘΜΟΥ ΚΑΤΌΠΙΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΆΠΟΝΤΑ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν η τρέχουσα θεραπευτική αγωγή, πιθανή αιτία δευτερογενούς υπέρτασης και οπωσδήποτε η κλινική εκτίμηση από κοντά για πιθανές συμπληρωματικές εξετάσεις.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Από αυτα που γράφεις το πιο ανησυχητικό είναι ότι αναφέρεις πως από μικρός ειχες υψηλή πίεση.Η πίεση των ανθρώπων κατω των 35-40 χρονων μπορεί να προέρχεται από σοβαρά προβλήματα δεν είναι σαν να έχει πίεση ένας 55χρονος.Το εψαξες; αυτό προέχει και όχι αν έχεις 55 σφυξεις το πρωι που και στη τελική είναι και φυσιολογικό

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Δύσκολη απάντηση. Αρχικά έλεγξε τον θυρεοειδή σάς.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πρέπει να σας δει ο Ιατρός σας σχετικά με αυτό το θέμα, γιατί μπορεί να χρειάζονται επιπλέον εξετάσεις..

    Δρ. Παυλόπουλος Χάρης MD.MSc.FRSM.FASE.FESC.FACC.

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι