• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/10/2023

Καλησπέρα σας. Είμαι 23 χρονών και έχω μια ελαφριά προπτωση μιτροειδούς βαλβίδας. Κάποιες φορές παρουσιάζονται φτερουγίσματα, τσιμπήματα στο στήθος και αρρυθμίες λόγω του άγχους σε συνδυασμό με την πρόπτωση. Παρατηρούνται και κάποιες έκτακτες συστολές και έχω και ένα μικρό φύσημα αλλά ο καρδιολόγος μου είπε πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Κάθε χρόνο κάνω εξετάσεις με καρδιογράφημα και υπέρηχο και ο γιατρός μου έχει πει ότι δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό ή σοβαρό. Έκανα τεστ κοπώσεως και έβαλα holter 24ωρου ρυθμού το 2017 και ξανά το 2023. Οι εξετάσεις που έκανα το 2023 ελέγχθηκαν από καρδιολόγο και αρρυθμιολόγο και δεν παρατηρήθηκε κάτι ανησυχητικό ή σοβαρό. Οι αρρυθμίες μου κατά την άσκηση εξαφανίζονται. Όντας φοιτήτρια ΤΕΦΑΑ, σε αυτό το έτος κάνω αερόμπικ (κρατάει μιαμιση ώρα με διαλείμματα ως μάθημα) και το μάθημα της ειδικότητας μου (διαρκεί τρεις ώρες στο σύνολο με διαλείμματα όμως δεν είναι έντονη άσκηση). Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω βάρη εντός σχολής λόγω μαθημάτων κορμού αλλά και εκτός σε κάποιο γυμναστήριο. Υπάρχει κάποια άσκηση/κάποιες ασκήσεις ή κάποιο άθλημα που πρέπει να αποφεύγεται;; Ο καρδιολόγος μου, μου έχει πει ότι μπορώ να γυμνάζομαι μέχρι να κουραστώ, χωρίς να ξεπεράσω τα όρια μου, όμως δεν μπορώ να κάνω πρωταθλητισμό κάτι το οποίο δεν με ενοχλεί καθώς δεν με ενδιαφέρει ως ιδέα και ότι η άσκηση θα μου κάνει καλό για το άγχος αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

1 ειδικός απάντησε

  • Άσκηση κατά βάση αερόβια. Χωρίς πολλά βάρη. Μέχρι 5 ΚΙΛΆ σε κάθε χέρι. Αποφυγή αντιστάσεων. Καλύτερα κοιλιακούς, ραχιαιους, πους απς. Ακόμη περισσότερο και καλύτερα κολύμβηση η aqua aerobics.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα