• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/11/2023

Καλησπερα. Παιρνω αντισυλληπτικα 1,5 χρονο τωρα, 6 μηνες πηρα τα Yasmin και μετα το αλλαξα σε yasminelle. Απο πριν αρχισω τα αντισυλληπτικα στη ζωη μου υποφερω απο μυκητιασεις συνεχως. Και τωρα που τα παιρνω βεβαια παλι εχω συνεχως προβλημα, σε μηνιαια βαση. Μου λενε πως τα αντισυλληπτικα φταινε για αυτο και οτι πρεπει να τα κοψω. Το προβλημα ειναι οτι εγω δε θελω να τα κοψω γιατι με αυτα ειμαι 100% ρυθμισμενη, ειμαι καλα ψυχικα, εχω σταθερο κυκλο, μου αντιμετωπιζουν απιστευτα την ακμη και τη τριχοφυια και αλλα πολλα....Δεν υπαρχει καποια θεραπεια για τους μυκητες που να τους αντιμετωπισει ενω παιρνω την αντισυλληψη; Δηλαδη οσο τα παιρνω δε θα φευγουν με τιποτε; Καποιο προβιοτικο που να βοηθαει στο διαταραγμενο ph λογω αντισυλληπτικων; Καποια κρεμα; Κατι; Γιατι η διακοπη της αντισυλληψης σε αυτη τη φαση της ζωης μου δεν θα ηταν και ο,τι καλυτερο για εμενα...ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν χρειάζεται να σταματήσετε την αντισύλληψη. Θα πρέπει μάλλον να κάνετε θεραπεία συντήρησης για περισσότερο καιρό. Μιλήστε με το γυναικολόγο σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι αντιμετώπισης τόσο των υποτροπιάζουσων μυκητιάσεων όσο και των συμπτωμάτων που περιγράφεται και που μάλλον οφείλονται σε πολυκυστικές ωοθήκες. Προφανώς χωρίς κάποιος να γνωρίζει το ακριβές ιστορικό σας και χωρίς να σας έχει εξετέσει δεν θα μπορούσε να προτείνει την κατάλληλη θεραπεία για την περίπτωση σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και ελάχιστα. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου