• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/10/2023

καλησπερα εχω ενα θεμα με τον λαβυρινθο στο αυτι εδω και 4 μηνες περιπου..εχω κανει νυσταγμογραφημα (ειχα σταματησει 3 μερες to betaserc) και το εβγαλε 8% υπαισθησια.Παρολα αυτα δεν εχω πλεον ιλιγγους η ζαλαδες (εναν ιλιγγο ειχα στην αρχη για 5 δευτερα) εχω ομως απο τοτε ασταθειες και ενα βαρυ κεφαλι οταν περπαταω,κοιτω αριστερα δεξια οπου εξαπλωνεται και στο κουτελο μυτη μπροστα ολο το σφιξιμο...ειδικα οταν ειμαι αναμεσα σε κοσμο σφιγγει ακομα και πιο πολυ...επισης οταν κανω ζεστο ντουζ...τωρα εχω αρχισει ρεμερον 30 εδω και μια βδομαδα και στεντον πρωι μεσημερι βραδυ (2mg) για ενα μηνα...απο αιθουσαιες ασκησεις,πλεον ουτε που ξερω ποιες να κανω γιατι γερνω μπροστα η πισω (οχι αριστερα δεξια)..τι γινεται τωρα αυτο ειναι καθαρα νευροφυτικο η εχω και θεμα με τον λαβυρινθο?πως θα ξεμπερδεψω με αυτη την ιστορια? μηπως το επιρρεαζει και το διαφραγμα στη μυτη? (μου εχει πει γιατρος οτι θελω εγχειρηση) παρολα αυτα η πιεση και το οξυγονο στο αιμα ειναι νορμαλ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΚΑΝΑΤΕ MRI EΓΚΕΦΑΛΟΥ ?Η ΚΑΙ ΜRI AYXENA? ΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ. ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΠΗΓΑΤΕ?

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Θα πρεπει να σας επαναλάβω την εξέταση με ενα σύγχρονο βιντεονυσταγμογραφημα και καποιεσ άλλες εξετάσεις και αν υπάσχει και μαγνητική θα ηταν χρήσιμο να την δω

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • το μόνο σύγουρο είναι ότι το στραβό διάφραγμα δεν έχει σχέση με τον λαβύρινθο και τους ιλίγγους. Για όλα τα άλλα δεν μπορεί κανείς να πει τίποτα χωρίς να κάνει πλήρη ΩΡΛ εξέταση.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα