• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/02/2024

Καλησπέρα! Είμαι 24 χρονών, αγόρι, και πάσχω από κακοσμία στόματος! Από οδοντίατρο ήμουν οκ οπότε ξεκινάω με ΩΡΛ, όπου είχα θέμα στις αμυγδαλές, τις βγάζω τον Μάρτιο του 23', μετά από ένα μήνα που συνήλθα, είχε βελτιωθεί η αναπνοή, όχι όμως στο 100%. Έμεινε ο γαστρεντερολόγος λοιπόν, ακόμη δεν έχω πάει, γιατί έψαξα στο ίντερνετ να δω τι προκαλεί την κακοσμία, και είδα κάπου που έλεγε για οπισθορρινική καταρροή στο στόμα, και λέω ώπα, όντως κάτι με ενοχλεί πολλές φορές μέσα στη μέρα στο πίσω μέρος του στόματος, και προσπαθώ να καταπιώ και βήχω για να φύγει αλλά δύσκολα φεύγει, πάω με ένα φακό στον καθρέφτη του μπάνιου, όντως παρατηρώ μερικές κηλίδες διάφανες στο πίσω μέρος του στόματος, πλένω τα χέρια, της βγάζω με το δάχτυλό μου, ξεπλένω το στόμα και κάνω μερικές γαργάρες, όντως παρατηρώ ότι σταμάτησε να με ενοχλεί και σταμάτησε και η κακοσμία και το στόμα μου δεν μύριζε καθόλου! Βέβαια αυτό δεν σταμάτησε εκεί, καθώς μετά από λίγη ώρα πάλι είχα λίγες κηλίδες και ήρθε πάλι αυτή η μυρωδιά στην αναπνοή μου, οπότε βρήκα τουλάχιστον ότι πάσχω από οπισθορρινική καταρροή η οποία δεν φεύγει, παρόλο που τις απομακρύνω με το δάχτυλο, πάλι επανέρχεται (κατεβαίνουν από την μύτη), και έτσι έχω κακοσμία. Τι πρέπει να κάνω τώρα; Τι γιατρό πρέπει να επισκεφτώ για να λυθεί η οπισθορρινική καταρροή και να σταματήσουν αυτές οι κηλίδες να τρέχουν στο πίσω μέρος του στόματός μου; Να σημειωθεί ότι, πριν 1,5 μήνα ήμουν άρρωστος, και είχα πάρα πολύ βήχα, ο βήχας έκανε την οπισθορρινική καταρροή να φύγει γιατί έβηχα συνεχώς και έτσι δεν είχα κακοσμία ούτε και ενόχληση από καταρροή. Επίσης, ο ΩΡΛ όταν έβγαλα τις αμυγδαλές, μου είχε πει ότι έχω στο δεξί ρουθούνι στραβό διάφραγμα, το οποίο δεν το φτιάξαμε, απλώς το αναφέρω μήπως αυτό συνδέεται κάπως με την οπισθορρινική καταρροή! Αναμένω με μεγάλη ανυπομονησία και αγωνία την απάντησή σας!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Προτείνω να συμβουλευτείτε τον οδοντίατρο που σας παρακολουθεί σε συνδυασμό με τον ωρλ και να μην βγάζετε διαγνώσεις από ενδεχόμενες ιατρικές παθήσεις του ίντερνετ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ενας παθολογος θα μπορουσε να σας βοηθησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οσον αφορα το πεδιο δρασης μου , κακοσμια που οφειλεται σε ουλιτιδα,περιοδοντιτιδες,τεριδονα,υπολλειματα δοντιω κ.α. σας διαβεβαιω πως αντιμετωπιζονται με αντιστοιχες θεραπειες...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Φυσικά και συνδέεται το στραβό διάφραγμα με την καταρροή, όπως και η υπερτροφία των κάτω ρινικών κογχών που σχεδόν σίγουρα έχετε. Πρέπει να σας εξετάσω με ενδοσκόπηση ρινος για να δω τι άλλο ενδεχομένως φταίει και να σας συνταγογραφησω και σχετικές εξετάσεις

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Καλό θα ήταν να πάτε πάλι στον ΩΡΛ που σας είδε. Αυτός μπορεί να σας βοηθήσει. Όχι οδοντίατρος

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας.Εννοειται ότι το στόμα επικοινωνεί με τη ρινική κοιλότητα και αν έχετε στραβά διάφραγμα δεν αναπνέετε σωστά οπότε δικαιολογειται και η κακοσμία του στόματος.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό