• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/01/2024

Καλησπέρα. Εδώ και έναν μήνα έχω έντονη φαγούρα στην περιοχή του αιδοίου κ του κόλπου. Η γιατρός μου μου συνέστησε αρχικά πλύσεις και λομεξιν. Έκανα την αγωγή, φάνηκε σαν να μου πέρασε αμυδρά (οπότε έκανα επαφή) αλλά μάλλον έκανα λάθος γιατί η φαγούρα συνεχίστηκε. Επισκέφτηκα τη γιατρό να με δει και μου είπε ότι δεν είχε καλή εικόνα λόγω του υπόθετου οπότε δεν μπορούσε να καταλάβει ακριβώς αλλά της φάνηκε σαν μύκητες. Με αγωγη stabilenol 7 μέρες και 3 υποθετα pevaryl και κρέμα combi εξωτερικά, συνεχίζει να μη μου έχει περάσει και να νιώθω διαρκώς φαγούρα κυρίως στο περπάτημα/όρθιο. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα (εκκρίσεις, τσούξιμο, τίποτε). Γίνεται να είναι μύκητες κ να είναι ανθεκτικοί με τόση πια αγωγη; Τι να κάνω; Νιώθω ότι πρέπει να επιμείνω να κάνω εξετάσεις παρότι η γιατρός δεν το έκρινε απαραίτητο Επίσης πριν δυο χρόνια είχα μια σύντομη επαφή χωρίς προφύλαξη και εκ τότε αγχώνομαι μήπως έχω κάποιο ασυμπτωματικό ΣΜΝ που εμφανίζεται τώρα. Να σημειωθεί ότι το τεστ παπ μου πέρσι έδειξε εικόνα ήπιας τραχηλιτιδας αλλά η γιατρός είπε να μη δώσω σημασια γιατί είναι συνηθες σε κορίτσια 21 ετών. Τι μου προτείνετε; Έχω πραγματικά κουραστεί έναν μήνα τώρα κ δεν έχω όρεξη να σηκώνομαι από το κρεβάτι με τέτοια ενόχληση

1 ειδικός απάντησε

  • Θα πρέπει να κάνετε μια καλλιεργεια κολπικου υγρού. Υπάρχει πιθανότητα να έχετε μια βακτηριακη κολπίτιδα και να μην έχετε λάβει σωστή αγωγή ακόμα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα