• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/05/2023

Καλημέρα,έχω εδώ και 2 μέρες με πονάνε οι προσαγωγοι σε κάθε κίνηση!αυτό ξεκίνησε μετά από άσκηση στο γυμναστήριο με το μηχάνημα προσαγωγών,να σημειώσω ότι είχα πολύ καιρό να πάω γυμναστήριο!στην αρχή σκέφτηκα μήπως είναι πιάσιμο αλλά κάπως αγχώθηκα τώρα γιατί με πονάνε αρκετά σε κινήσεις

6 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανότανα είναι μυικός σπασμός και χρειάζεται ξεκούραση απλά

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το πιθανότερο να είναι λόγω της γυμναστικής, εφ όσον ξεκίνησε μετά από άσκηση προσαγωγών. Λίγες μέρες αποφυγή της ίδιας άσκησης κ καλές διατάσεις

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Το να νιώθετε τους μύες σας να πονάνε ή να σκληραίνουν για λίγες ημέρες μετά την άσκηση είναι φυσιολογικό και είναι γνωστό ως μυϊκός πόνος καθυστερημένης έναρξης (DOMS). Μπορεί να επηρεάσει άτομα όλων των επιπέδων φυσικής κατάστασης, ιδιαίτερα αφού δοκιμάσετε μια νέα δραστηριότητα ή πιέσετε τον εαυτό σας λίγο πιο έντονα από το συνηθισμένο.

    Συνήθως οι μύες σας θα σταματήσουν να πονάνε σε 2 έως 5 ημέρες και δεν θα χρειαστείτε ιατρική φροντίδα. Αρχικά για να απαλύνετε τα συμπτώματα χρησιμοποιείτε πάγο (κομπρέσες με κρυο νερο) , αποφύγετε την εκγύμναση και πάρτε απλά παυσίπονα. Εαν τα συμπτώματα δεν παρουσιάζουν υφεση συμβουλευ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Η σποχή για 5-7 ημέρες σπό το γυμναστήριο θα βελτιώσει τα συμπτώματα. Απλές διατάσεις προσαγωγών επιτρέπονται.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Μπορεί να είναι πιάσιμο.Εαν δε περάσει σε 2 με 3 μέρες ακόμα, πρέπει να σας δούμε.Κ;ντε ήπιες διατάσεις και το βλέπουμε

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Λογικά κάποια θλάση θα είναι πιθανότατα από το γυμναστήριο .

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο