• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/02/2024

Καλημέρα σας!!!Έχω αρκετά χρόνια αυχενικό αλλά τους τελευταίους μήνες νιώθω πίεση από την αρχή του αυχένα που αντανακλά αυτήν την πίεση στους γναθους,στην μύτη,στο μέτωπο και στο πισω μερος του αυχένα μου με αποτέλεσμα να νιώθω ότι χάνω τις αισθήσεις μου. Έχω κάνει πολλές φορές φυσικοθεραπειες.....για λίγο ηρεμώ και μετά πάλι τα ίδια.Οταν κουνάω το κεφάλι μου ακούγεται ένας θόρυβος σαν να σπάνε πετραδάκια....τι πρέπει να κάνω??

6 ειδικοί απάντησαν

  • Κατά Πασσά πιθανότητα έχετε πολλά trigger points ένας γνώστης της αντιμετώπισης τους φυσιοθεραπευτής θα σας βοηθησει

    Μιχαήλ Λάμπρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ωρωπός

  • Καλησπέρα σας! Θέλει μια εκτενή αξιολόγηση για να δούμε τι πρέπει να κάνετε! Τι έχετε κάνει ως τώρα για φυσικοθεραπεία,σας έχουν εξηγήσει παράγοντες που το επηρεάζουν,τι να αποφεύγετε, πώς να ανακουφίζεστε κλπ;;
    Επίσης έχει αξιολογηθεί πέρα απ'τον αυχένα η κροταφογναθική;;Μήπως χρειάζεται κάποιο ειδικό μασέλακι;
    Όλα αυτά πρέπει να ληφθούν υπόψην για τον σχεδιασμό πρόγραμματος αποκατάστασης με την δική σας συμμετοχή!!!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας είναι μια αυχενική προπτωση του ανώτερου τμήματος κοντά στην ινιακή κοιλότητα
    Η εξειδικευμένη φυσικοθεραπεία όπως εμείς εφαρμόζουμε με δια χειρός νεύρο θεραπεία και νεύρο ανακλαστικη με χειρισμούς θα βοηθήσει στην κατάσταση σας
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Μαγνητικη,ορθοπαιδικη εξεταση,αντιφλεγμονώδη,φ/θεραπείες ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα....υπάρχει πιθανότητα να σφίγγεται τα δόντια σας κ αυτό να τα προκαλεί όλα...

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Να επισκεφθείτε έναν εξειδικευμένο στο manual therapy για να σας εξετάσει κλινικά. Υποθέτω οτι έχετε εξαντλήσει τη διερεύνηση με τους γιατρούς. Αν όχι, μιλήστε με το γιατρό σας μήπως πρέπει να κάνετε συμπληρωματικές εξετάσεις. Σε κάθε περίπτωση όμως θα σας βοηθήσει η κλινική εξέταση απο ένα φυσικοθεραπευτή με εξειδίκευση στο manual therapy

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα