• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/04/2023

Καλημέρα σας.Ειμαι 20 χρόνων και πριν μια εβδομάδα μετά από άθληση πήγα να κάνω μπάνιο και εκεί εντελώς ξαφνικά έχασα την όραση μου από το ένα μάτι για ένα λεπτό περίπου Δεν είχα άλλα συμπτώματα.Οταν πήγα στον οφθαλμίατρο λίγο μετά δεν βρήκε κάτι στα μάτια και μου είπε να απευθυνθώ σε νευρολόγο.Τι μπορεί να συμβαίνει να ανυσηχησω;

12 ειδικοί απάντησαν

  • κάνετε μια νευρολογική εκτίμηση, ένα καρδιολογικό υπέρηχο, ένα οπτικό πεδίο, μετα από βυθοσκόπηση κι έλεγχο χρωματικής αντίληψης, γενικώς πάμε προς Μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου εαν δε βρούμε τίποτα άλλο

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • χρειαζεται μια καλη οφθαλολογικη και οντως και νευρολογικη εξεταση. διαφορετικα, ειναι δυσκολο να απαντηθει αυτο μονο απο το ιστορικο. μπορει να ειναι πολλα πραγματα.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Πρόκειται για σπινθηροβόλο σκότωμα ( οφθαλμικής ημικρανία ) δεν είναι θέμα νευρολόγου .. είναι θέμα οφθαλμιάτρου

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Υπάρχει μια κατάσταση που ανταποκρίνεται σε αυτά τα συμπτώματα που αφορά τον οφθαλμίατρο. Θα πρότεινα να ελέγξετε την ενδοφθάλμια πίεση.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Εαν ο συναδελφος δεν ειδε κατι ανησυχητικο στην βυθοσκοπηση,πολυ καλα σας παρεπεμψε σε νευρολογο.Χωρις πανικο προχωρειστε σε ιατρικο ελεγχο (προληπτικο)

    Τριανταφυλλίδου Ανναμπέλλα

    Οφθαλμίατρος

    Άλιμος

  • Είναι σημαντικό να προσδιορίσετε την απώλεια της Ορασης . Αν δηλαδή είδατε μαύρη εικόνα η θολή . Για ποσό χρονικό διάστημα , αν επαναλήφθηκε Στο παρελθόν .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα , εφόσον κάνατε πλήρη οφθαλμολογική εξέταση (με βυθοσκόπηση κλπ ) καο δνε βρέθηκε κάτι , επίσης η όραση επανηλθε αμμεσος θα έλεγα απλά να επαναλαμβάνεται μια βυθοσκόπηση και ίσως κάποιες γενικές εξετάσεις για προληπτικούς λόγους . Δεν έχετε κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας ; Περνετε κάποιο φάρμακο ;

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Θα πρέπει να περιγράψετε ακριβώς τι έβλεπε το δεξί σας μάτι. Βλέπατε σκοτάδι μαύρο; Βλέπατε θαμπά; Υπήρχε μια περιοχή στο κέντρο που ήταν θαμπή, φωτεινή ή σκοτεινή; Επιβεβαιώσατε ότι αφορούσε μόνο το δεξί μάτι κλείνοντας εναλλάξ τα μάτια σας, ή μήπως η θαμπάδα αφορούσε την δεξιά πλευρά; Σας έπιασε πονοκέφαλος μετά;
    Όλα αυτά είναι απαραίτητα για να αναζητηθεί η αιτία, η οποία επειδή η απώλεια της όρασης ήταν παροδική, πιθανότατα οφείλεται ή σε αγγειοσύσπαση κάποιου αγγείου που τροφοδοτεί το οπτικό νεύρο του δεξιού οφθαλμού, ή σε αγγειοσύσπαση ισχαιμία του ινιακού φλοιού του εγκεφάλου.

    Παυλόπουλος Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Νέος Κόσμος

  • Αυτό που περιγράφετε ονομάζεται φαινόμενο Uhthoff, δηλαδή την επιδείνωση της όρασης ή/και άλλων νευρολογικών λειτουργιών σε θερμό περιβάλλον, όπως το μπάνιο ή ή γυμναστική. Αυτό γίνεται πολλές φορές σε απομυελινωτικές παθήσεις, που θέλουν διερεύνηση από νευρολόγο.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Να ακολουθήσετε τη συμβουλή του οφθαλμιάτρου σας και να επισκεφθείτε νευρολόγο.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Να μην ανησυχείτε.
    Θα πρεπει να κανετε εξετασεις.
    Μαγνητικη τομογραφια εγκεφαλου.
    Προκλητα δυναμικα ινιακου λοβου.
    Και επισκεψη σε νευρολόγο και οφθαλμιατρο ξανα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Προς το παρόν όχι αν όμως υπάρχουν επαναλαμβανόμενα επεισόδια θέλει διερευνηση

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα