• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/09/2023

Καλημέρα, είμαι 24 ετών και έχω διαγνωστεί με ΣΠΩ. Αποφασίσαμε με τον σύντροφο μου να προσπαθήσουμε για μωράκι. Ο πρώτος κύκλος χωρις αντισυλληπτικό κράτησε 45 μέρες όποτε υποθέτω δεν έγινε ωορρηξία (εκανα κάθε μέρα τεστ ωορρηξιας τα οποία πάντα ήταν αρκετά ανεβασμένα και την 15η μέρα του κυκλου υπήρξε 1 θετικό) έχω ξεκινήσει θεραπεια με συμπληρώματα ινοσιτολης που μου σύστησε η γιατρός. Εγω πως θα καταλάβω αν κάνω ωορρηξία εφόσον τα τεστ ωορρηξίας δεν λειτουργούν σωστά λόγω ΣΠΩ;

5 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΤΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ . ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ INOGEST KAI TO SINOPOL. ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΘΕ 30 ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Τα τεστ ωορρηξίας δεν επηρεάζονται από το ΣΠΩ. Αν κάνετε ωορρηξία θα το δείξουν την ημέρα που θα κάνετε ωορρηξία. Είστε νέα οπότε ξεκινήστε τις προσπάθειες χωρίς άγχος. Αν φτάσετε τον 1 χρόνο με συστηματικές προσπάθειες και δεν έχει επιτευχθεί εγκυμοσύνη, τότε θα πρέπει να μπείτε στη διαδικασία να αναζητήσετε την αιτία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Θα πρέπει να περάσουν 3 με 6 μήνες για να δράσει το συμπλήρωμα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Με υπέρηχο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η αλήθεια είναι ότι εάν έχετε ΣΠΩ με αρκετά μεγάλους κύκλους η πρόβλεψη της ωορρηξιας είναι αρκετά δύσκολη και πολλές φορές μπορεί να μην συμβαίνει καν. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Μια γενική απάντηση πάντως θα ήταν να προσπαθήσετε να φτιάξετε τον κύκλο σας πρώτα (ένας τροπος ειναι κ η ληψη ινοσιτολης, οχι ομως πάντα αποτελεσματικος) και μετά να προσπαθήσετε πιο εντατικά. Φυσικά κατά τη διάρκεια αυτής της προσπάθειας είναι πολύ πιθανό να μείνετε έγκυος κ ας μη γνωρίζετε τις γόνιμες μέρες σας. Μην αποθαρρυνεστε πάντως γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι να βοηθηθείτε και είστε πολύ νέα α... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου