• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Καλημέρα, είμαι 21 ετών και τις τελευταίες 15 μέρες βιωνω έντονες ταχυκαρδιες τις οποίες αδυνατώ να σταματήσω μονη μου. Έπαθα την πρώτη κρίση πανικού αρχές Ιουλίου με επίσκεψη στα επείγοντα. Ο καρδιολόγικος έλεγχος ήταν πλήρης και δεν έδειξε κάποιο παθολογικό εύρημα. Ενώ μετά από το γεγονός είχαν σταματήσει τα συμπτώματα, επανήλθαν με έντονες εκφράσεις σωματικές. Holter ρυθμού καθαρό με απουσία αρρυθμιων και μέσο αριθμό σφυξεων 88. Η μέγιστη τιμή σφυξεων ήταν 172 με φλεβοκομβικη προέλευση και σταδιακή αύξηση και μείωση . Ενδοκρινολόγικος έλεγχος επίσης καθαρός με μόνη ένδειξη την έλλειψη βιταμίνης D, για την οποία χορηγείται συμπλήρωμα. Επίσκεψη σε ψυχίατρο εδωσε διάγνωση για διαταραχή πανικού. Ωστόσο, έχω διαπιστώσει κάποια βασικά σύμπτωματα του συνδρόμου ορθοστατικης ταχυκαρδίας (POTS) με κύριο την αύξηση των καρδιακών παλμών πάνω από 30 με το που σηκώνομαι και δυσπνοια μετά από ορθοστασία 45 λεπτών (πράγμα που πριν 1 μήνα δεν συνέβαινε). Υποχωρούν σχεδόν πάντα όταν ξαπλώνω. Επίσης, αϋπνίες, πολύ έντονο αίσθημα παλμών και προβλήματα πεπτικού (δυσκοιλιοτητα). Δεν έχει προηγηθεί κάποια πρόσφατη λοίμωξη γενικότερα για αρκετούς μήνες. Στο νοσοκομείο, εφόσον έγινε λήψη ιστορικού, για τις ανεξέλεγκτες ταχυκαρδιες μου συνταγογραφησαν 1/2 inderal, το οποίο όμως αποφεύγω να πάρω. Υπάρχει κάποια άλλη πιθανή εξήγηση στα συμπτώματα μου, είναι καθαρά έκφραση της διαταραχής πανικού οπότε θα πρέπει να λάβω κάποια αγωγή για αυτό η πρέπει να γίνει κάποια ακόμα εκτίμηση από κάποια ειδικότητα;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας! Δεν μας είπατε τίποτα για τον εαυτό σας, για το τί προηγήθηκε της πρώτης κρίσης του Ιουλίου, για τα συναισθήματά σας..... Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το ότι μια τόσο λεπτομερής ιατρική καταγραφή προέρχεται από ένα μεγάλο φόβο μη πάθετε κάτι! Ο φόβος όμως πώς εξηγείται; Ενδεχομένως η έλλειψη βιταμίνης D σας ευαισθητοποιεί στην καταθλιπτική κατάσταση η οποία γεννά το άγχος που εκδηλώνεται στη δύσπνοια, στην αϋπνία σας, στη δυσκοιλιότητα, στον υπερβολικό έλεγχο και στην επίβλεψη που ασκείτε στον εαυτό σας. Θα πρέπει να καταλάβετε καλύτερα τί σας στενοχωρεί με τη βοήθεια ενός ψυχοθεραπευτή. Καλή επιτυχία!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Αν σας έχει ελέγξει καρδιολόγος κι ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής και συμφωνούν πως είναι κρίσεις πανικπύ θα πρέπει να λάβετε ειδική αγχολυτική αγωγή που θα προτείνει ψυχίατρος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Να επισκεφτείτε ψυχίατρο. Υπάρχει ουσιαστική βοήθεια για το θέμα σας

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη