• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/06/2023

Η εξέταση d dimmer,ινωδογωνο,aptt κατά τη διάρκεια της κύησης μπορεί να διαγνώσει θρόμβωση οπότε και να κριθεί αναγκαία η έναρξη αντιπηκτικών ενεσων.Μπορει να γίνεται προληπτικά 1 φορά το μήνα για πρόληψη.Μιλαω για περιπτώσεις που δεν έχει διαγνωστεί θρομβοφιλια και η ηλικία είναι πάνω από 40.Μου έδωσε ο γιατρός προληπτικά μέχρι τις 9 βδομάδες.Τις έκανα πρώτα στην κοιλιά αλλά παρουσιάστηκε κάποια αιμοραγια .τις σταμάτησα για λίγο και μετά τις έκανα στο μπούτι,αλλά άρχισαν κάτι περίεργα συμπτώματα άρχιζαν να με πονάνε τα νεφρά,τα οστά στην λεκάνη και ένιωθα πολύ περίεργα με το φάρμακο αυτό.Τωρα προβληματίζομαι επειδή τις σταμάτησα μήπως στην αυχενική που είναι σε 2 βδομάδες συμβεί κάτι κακό.Απλα έστω και προληπτικά δεν μπορώ να κάνω με τίποτα τις ενέσεις αυτές.Δοκιμασα το salospir αλλά μετά από τρεις μέρες είχα πάλι αιμοραγια.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να απευθυνθείς σε αιματολόγο ο οποίος θα συνεργαστεί με τον γυναικολόγο σου

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Τα έχετε μπερδέψει, ζητήστε από το γυναικολόγο σας να σας εξηγήσει γιατί σας δίνει κάθε αγωγή. Δεν κάνουμε ποτέ εξέταση για d dimmers και πηκτικότητα προληπτικά.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα