• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 27/03/2023

Γειά σας!!!Έχω έντονο προβληματισμο εάν προβώ ή όχι σε αμνιοπαρακεντηση.Διανυω την 26η εβδομάδα κ στην Β επιπέδου που πραγματοποιήθηκε στην 21ε κ 5ημερες ήταν όλα φυσιολογικά (ανατομικα) στο εμβρυο.. Οι αρνητικοί δείκτες ήταν: 1.ηχογενης εστια (ασβέστωμα στην αριστερή κοιλια της καρδιάς) 2.ηπια διάταση πρελούδιο ή υδρονεφρωση (5mm στο ένα νεφρο) Αυτές οι δύο ενδείξεις κατέβασαν το δείκτη Τ21 1 προς 1607. Ποια είναι η αποψη σας??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

10 ειδικοί απάντησαν

  • Πόσο χρονών είστε? Αυτα τα μεμωνομένα ευρήματα δεν είναι ένδειξη για αμνυοπαρακέντηση.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Γεια σας, οι δείκτες αυτοί δικαιολογούν την αμνιοπαρακέντηση

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Κάνε αμνιοπαρακεντηση

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Αγαπητή φίλη.
    Μπορείς να κάνεις υπέρηχο καρδιάς εμβρύου σε ειδικό παιδοκαρδιολόγο και εξέταση για κυστική ίνωση.
    Με τα αποτελέσματα θα μιλήσεις με το γιατρό σου.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Ακολουθείστε την γνώμη του ιατρού σας και του εμβρυομητρικης συναδέλφου.

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σας αν και πιστεύω ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας και το μωρό σας θα είναι απόλυτα υγιές. Προφανώς το τι θα κάνετε είναι κάτι που πρέπει να αποφασίσετε εσείς οι ίδιοι αφού φυσικά ο γιατρός σας, σας έχει ενημερώσει αναλυτικά για τους κινδύνους και τα οφέλη. Εάν ενδιαφέρεστε συγκεκριμένα για το σύνδρομο Down μια άλλη εξέταση μη επεμβατική αλλά και μη διαγνωστική που θα μπορούσατε να σκεφτείτε και με αρκετά αξιόπιστα αποτελέσματα είναι το ΝIPT. Όπως προείπα όμως εσείς είστε αυτοί που θα αποφασίσετε τι είναι καλύτερο για εσάς κ κανένας άλλος. Σας εύχομαι τα καλύτερα κ ελπίζω να βοήθησ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • σαφως και να κανετε αμνιοπαρακεντηση

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • οτι σας προτεινει ο Υπερηχολογος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΛΑΣΣΟΝΕΣ ΔΕΙΚΤΕΣ, ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ
    ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ DNA ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ( NIFTY)

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Πιστεύω ότι καλύτερο θα ήταν να κάνετε την αμνιοπαρακεντηση, ώστε να μην έχετε αμφιβολίες. Καλό θα ήταν να αποφασίσετε σύντομα όμως γιατί είσαστε στην 26 εβδομάδα ήδη. Δεν θα έπρεπε να έχετε αργήσει τόσο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα