• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/08/2023

Γεια σας! Πρόσφατα διαγνωστικα με ανεπάρκεια μείζονος σαφηνους φλέβας έως το γόνατο. Θα κάνω λέιζερ σε συνδυασμό με μικροφλεβεκτομες. Η ερώτηση μου είναι για το εν τω βάθει δίκτυο αν στο μέλλον χαλάσουν κάποιες βαλβίδες εκεί, υπάρχουν μηχανισμοί να επαναφέρουν το αίμα στην καρδιά η εξαρτάται μόνο από τις βαλβίδες όπως στο επιπολής δίκτυο;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας οι βαλβίδες στο εν τω βάθει δίκτυο καταστρέφονται σε περιπτώσεις φλεβικής θρόμβωσης. Επί θρόμβωσης η ζημιά των βαλβίδων είναι μη αναστρέψιμη, παρόλο αυτά η επιστροφή του αίματος αποκαθίσταται προοδευτικά με τη χρήση αντιπηκτικών, όπως κ με τη χρήση ελαστικής κάλτσας διαβαθμισμένης συμπίεσης!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Αρχικά θα πρέπει να απευθυνθείτε στον αγγειοχειρουργό που θα κάνει την επέμβαση, ο οποίος μπορεί να εξατομικεύσει την απάντηση στην ερώτηση σας βάσει των δικών σας χαρακτηριστικών και ανατομίας.
    Το εν τω βάθει φλεβικό σύστημα έχει κι άλλον μηχανισμο λειτουργίας πέρα των βαλβίδων αλλά όλα δρουν συμπληρωματικά.
    Η επιπολής φλεβική ανεπάρκεια δεν σημαίνει αυτόματα και ανεπάρκεια του εν τω βάθει συστήματος, για αυτό και όπως είπα πρέπει να απευθυνθείτε στον ιατρό που ήδη έχετε εμπιστευτεί.

    Πατέλης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας!
    Το 80% του φλεβικού αίματος ρέει μακριά από τα πόδια μέσω του εν τω βάθει φλεβικού συστήματος.
    Όταν η μεγάλη σαφηνή φλέβα κλείνει μετά από χειρουργική επέμβαση. το αίμα θα ρέει μέσω άλλων φλεβών χωρίς να καταπονεί αυτές τις φλέβες. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε γι' αυτό.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα.... Κατ'αρχήν να πω ότι η μέθοδος του Laser έχει αυξημένες πιθανότητες υποτροπής της νόσου και των κιρσων οι οποίοι μπορούν να ξαναγίνουν μετά από σύντομο χρονικό διάστημα.....
    Όσον αφορά το εν τω βάθει φλεβικό δίκτυο είναι κάτι διαφορετικό και ξεχωριστό από το επιπολης το οποίο περιβάλλεται από μύες και περιτονιες και έτσι σπάνια πάσχει... Σε περίπτωση που υπάρχει ανεπάρκεια τότε δίνονται κάποια φάρμακα που σε συνδυασμό με ελαστικές κάλτσες συμπιεζουν το σύστημα.... Το εν τω βάθει φλεβικό δίκτυο ΔΕΝ χειρουργειτσι!!!!

    Νικολάου Αχιλλέας (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αυτό θα πρέπει να σας το απάντηση ο γιατρός που θα σας κάνει το χειρουργείο
    Τον ρωτήσατε ;
    Τι σας είπε;

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Να προχωρήσετε άμεσα στην αντιμετώπιση με το Ενδοαυλικό Laser! Όσο εξελίσσεται η ανεπάρκεια στο επιπολής φλεβικό δίκτυο αυξάνεται η πιθανότητα επέκτασης και στο εν τω βάθει.

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια