• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/07/2023

Γεια σας και συγχαρητήρια για το υπέροχο σάιτ! Ήθελα να ρωτήσω αν, κατά την εμπειρία σας, οι χαμηλόβαθμες αλλοιώσεις lsil μπορούν να υποστραφούν από τον ίδιο τον οργανισμό (μέσω βιταμινών, διατροφής κλπ) ή χρειάζεται υποχρεωτικά να αφαιρεθούν χειρουργικά αυτές οι αλλοιώσεις; Εξαρτάται από την ηλικία και την κατάσταση του ανοσοποιητικού της κάθε γυναίκας ή είναι μόνιμη πλέον η βλάβη; Σας ευχαριστώ πολύ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Εξαρτάται από την ηλικία, το είδος της αλλοίωσης, τον τυπο του HPV, το αποτέλεσμα της κολποσκόπησης και αρκετα άλλα. Συμβουλευτείτε Γυναικολόγο για να λάβετε σωστή καθοδήγηση συμφωνα με την περίπτωση σας.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οι lsil αλλοιώσεις ανάλογα με τα αποτελέσματα του hpv dna test και την ηλικία χρειάζεται να γίνει κολποσκοπηση. Το πιθανότερο είναι να είναι μια cin I αλλοίωση και σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται αφαίρεση, πάρα μόνο παρακολούθηση κ ισχυρό ανοσοποιητικό. Μόνο σε cin3 αλλοίωση αφαιρούμε άμεσα τις αλλοιώσεις.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς θα ήθελα να σας καθησυχάσω λέγοντας σας πως οι αλλοιώσεις στις οποίες αναφέρεστε στην πλειονότητα τους υποστρέφουν μέσα σε 1 με 2 χρόνια. Μονάχα σε περίπτωση που εμμένουν για ένα διάστημα μεγαλύτερο των 2 ετών και εφόσον η ασθενής έχει ολοκληρώσει τον οικογενειακό προγραμματισμό της θα μπορούσαμε να επέμβουμε χειρουργικά. Αυτό έχει πιο πολύ τον σκοπό να καθησυχάσει την ασθενή κ δεν αποτελεί πραγματικό κίνδυνο για την γυναίκα που φέρει τον ιό. Προφανώς, η πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση του ιού γίνεται από το ανοσοποιητικό σύστημα κ όσο πιο νέα η γυναίκα τόσο πιο πιθανή η υποστροφή. Στα παραπάνω σημαντικό είναι να γνωρί... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ευτυχώς περίπου στο 80% των περιπτώσεων LGSIL οι βλάβες "επιδιορθώνονται/υποστρέφουν" από τον ίδιο τον οργανισμό. Βέβαια παίζει ρόλο η κατάσταση του ανοσοποιητικού μιας γυναίκας. Χρειάζεται υπομονή και τακτική παρακολούθηση. Επεμβαίνουμε μόνο όταν δεν τα καταφέρνει ο οργανισμός μας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα