• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/01/2024

Έχω παρατηρήσει κατα την διάρκεια της καθημερινής μου προπόνησης πως εμφανίζεται ένα πολύ μικρό εξόγκωμα στην κοιλιά μου ψηλά, ανάμεσα στον οφαλο και το στέρνο και βρίσκεται στην μέση (στην γραμμή των κοιλιακών). Δεν προκαλεί πονο και δεν βρίσκεται μόνιμα εκεί , εμφανίζεται μόνο την ώρα της άσκησης. Είμαι κάτω των 25 και κάνω χρόνια πρωταθλητισμό.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανώς έχετε κάποια μικρή επιγαστρική κήλη. Εαν σας ενοχλεί, αυτό ειναι κατι που μπορούμε να διορθώσουμε εύκολα με εγχείρηση. Καλό είναι να δείτε Γενικό Χειρουργό (σαν εμένα ή κάποιον συναδελφο που προτιμάτε) για να σας εξετάσει κλινικά και να συζητήσετε τις επιλογές

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν χειρουργό ώστε μετά την εξέταση σας να διαπιστώσει ή να αποκλείσει την πιθανότητα κάποιας επιγαστρικής κήλης

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα. Αυτό που περιγραφεται μπορεί να είναι μια μικρή κήλη της Λευκής γραμμής όπως λέγεται το σημείο. Αυτό βέβαια μπορεί να σας το επιβεβαιώσω μετα απο κλινική εξεταση. Θα μπορούσε να είναι και απλό λίπωμα αλλά το οτι εξαφανίζετε συνηγορεί υπερ της κήλης της λευκής γραμμής. Εφόσον ειναι μικρή κήλη τότε κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσετε να το αντιμετωπίσετε με ενα μικρό χειρουργείο. Μέχρι τότε κα αποφεύγεται να σηκώνεται μεγάλο βάρος πάνω απο 10 κιλά . Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Πιθανόν να πρόκειται για κοιλιοκηλη

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Πολυ πιθανον να ειναι κηλη μεσης γραμμης καλα ειναι να επισκεφτεις εναν χειρουργο για να σε δει κλινικα

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός