• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/02/2024

Έχω 1.5 χρόνο μυϊκό σπασμό στο δικέφαλο πίσω .πιάνει το γαστρονημιο κ άρχισε κ η λαγοκνημαια ταινία να πιάνει.κανω τεκαρ ηρεμεί κ πάλι τα ίδια .τι πρέπει να κάνω;ο μυϊκός σπασμός με εμποδίζει σε πολλα

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μετά από σωστή εξέταση και απεικονιστικές εξετάσεις ο γιατρός σας θα αποφασίσει και θα σας ενημερώσει αν το πρόβλημά σας είναι μόνο ένας μυϊκός σπασμός ή αν για παράδειγμα πρόκειται για μια θλάση που δεν αποκαταστάθηκε σωστά και πώς να το ξεπεράσετε

    Dr Σολιδάκη Eλένη

    Φυσίατρος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, παρέχουμε ολοκληρωμένο πρόγραμμα αποκατάστασης και την μείωση των πόνων από τους μυικούς σπασμούς. Μπορείτε να μας καλέσετε για να σας ενημερώσουμε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας, θα μπορούσατε παράλληλα με το tecar να κάνετε και shockwave καθώς και ιατρικές ενέσιμες θεραπείες όπως μεσοθεραπεία, προλοθεραπεία και οζονοθεραπεία. Σημαντικό μετά τις θεραπείες να δουλεύετε τις διατάσεις.
    Ευχαριστώ

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Πρωταρχικός στόχος θα πρέπει να είναι η εύρεση της αιτίας που προκαλεί τον μυϊκό σπασμό στον οποίο γίνεται αναφορά από τη στιγμή που το αποτέλεσμα της θεραπείας είναι η παροδική ανακούφιση. Η ορθή φυσιοθεραπευτική αξιολόγηση θα οδηγήσει τόσο στον εντοπισμό του πραγματικού προβλήματος όσο και στη κατάλληλη θεραπεία που θα πρέπει να ακολουθηθεί.

    Παπούκογλου Αθηνά

    Φυσικοθεραπευτής

    Χαλάνδρι

  • 1,5 χρόνο μυϊκό πιάσιμο είναι δύσκολο κι αν "επεκτείνεται " ο πόνος κι η ενόχληση σημαίνει ότι κάτι λάθος γίνεται είτε στην θεραπεία ,είτε είναι υπερβολική η φόρτιση που του κάνετε,δλδ το παρακουράζετε χωρίς να του έχετε δώσει ερεθίσματα και χρόνο για να δυναμώσει - να προσαρμοστεί ώστε να επανέλθει σε φυσιολογικη κατάσταση!
    Θέλει διαφορετική προσέγγιση.
    Αν θέλετε καλέστε μας στο τηλέφωνο! Περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Φυσικοθεραπεία με τεκαρ για αποκατάσταση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Μάλλον δεν έχετε κάνει αποκατάσταση με ασκήσεις. Τα μηχανήματα δεν είναι θεραπεία, αλλά μόνο για να βελτιώνονται τα συμπτώματα. Αποκατάσταση γίνεται μόνο με θεραπευτική άσκηση και σταδιακή φόρτιση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα