• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/07/2023

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν με το viser lipo επειδή μου είπε μια βοηθός γιατρόυ ότι θα είμαι με σωληνάκια έξι μήνες θα είμαι φουλ πρισμενη, χρειάζεται να κάνω μασάζ μετά την αποθεραπεία και ειλικρινά φοβήθηκα... Μπορεί να μου πει κάποιος γιατρός αν ισχύουν όλα αυτά... Η απλά το κάνεις και μετά από αυτό απλά έχεις κάποιες γάζες και μετά από μια ώρα επιστρέφεις κανονικά στην καθημερινότητα σου απλά δέκα πέντε μέρες δεν γυμνάζεσαι!!!! Τι ισχύει από όλα γιατί αν είναι ότι χρειάζεται σωληνάκια και έξι μήνες πριξιμο φοβήθηκα πολύ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν ισχύουν αυτά που αναφέρετε και δεν θα έχετε σωληνάκια. Αναλόγως του προβλήματος, της τοπικής ανατομίας, της τεχνικής, της ποσότητας λίπους που θα αφαιρεθεί, η επιστροφή στην καθημερινότητα είναι μεταξύ 2-6 ημερών

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Ανάλογα την έκταση της λιποαναρρόφησης εξαρτάται και η ανάρρωση . Έντονη γυμναστική μετά το μήνα. Το μασάζ βοηθάει για να φύγει το πρήξιμο.
    Σωληνάκια, δλδ παροχετεύσεις καμιά φορά τοποθετούνταιι για κάποιες μέρες. Σε καμία περίπτωση όμως για μήνες
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Σωληνάκια για μήνες νομίζω δεν το έχω δει ποτέ. Χρειάζεται ένα λμεφικό μασαζ τις πρώτες ημέρες και υπάρχει ένα οίδημα το οποίο υποχωρεί σταδιακά. Θα χρειαστεί να φοράτε ένα πιεστικό ένδυμα για 6 εβδομάδες. Πάντα υπάρχει η πιθανότητα σερώματος, δηλαδή συλλογής υγρού στο κατωφερέστερο μέρος της κοιλιάς οι οποίες μπορεί να χρειαστούν αναρρόφηση. Ιδανικά η παραμονή στην κλινική είναι 1-2 ημέρες και γυμναστική ξεκινάμε σε 3 εβδομάδες

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι σωληνάκια για έξι μήνες, δεν επιστρέφεις μετά από μία ώρα στη καθημερινότητα , στο γυμναστήριο επιστρέφεις σταδιακά στις 3 εβδομάδες.

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία