• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/04/2024

Είμαι 46 ετών και έχω χρόνια σιδηροπενική αναιμία (αιματοκρίτης 32, αιμοσφαιρίνη 8-10, σίδηρος 17 & φερριτίνη 3,6) και παίρνω συμπληρώματα σιδήρου. Επίσης έχω λίγο αυξημένα τριγλυκερίδια 157 & εντός ορίων μεν αλλά προς το ανώτατο όριο γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη 5,7. Έχω ακόμη περίοδο, αλλά είναι άτακτη (& με μεγάλη ροή όταν μου έρχεται) και δεν είμαι σίγουρη αν είμαι στη φάση της (ΠΡΟ-)εμμυνόπαυσης. Έχω επισκεφτεί ενδοκρινολόγο & ειδικό μεταβολομικής ιατρικής & μου έχει πει ότι έχω μεταβολικό σύνδρομο, αντίσταση στην ινσουλίνη και είμαι σε ΠΡΟ-διαβητική φάση σε σχέση με τα κάποια παραπανίσια κιλά 10-15 που έχω & μέτρια τριχόπτωση. Επίσης πέρυσι έκανα εγχείρηση αφαίρεσης της χολής μου λόγω 3 λίθων & ανακάλυψα ότι έχω και διαφραγματοκήλη. Ασκούμαι 2-3 φορές εβδομαδιαίως με πολύ έντονη γυμναστική (cross fit) εδώ και σχεδόν δύο χρόνια και πραγματικά τρώω ελάχιστα (μόλις δύο γεύματα την ημέρα 1 το μεσημέρι + 1 γεύμα αργά το απόγευμα προς το βράδυ χωρίς να τσιμπολογάω στις ενδιάμεσες ώρες & χωρίς καθόλου αλκοόλ προσπαθώντας να επιτύχω τη fasting τεχνική που με βολεύει βάσει ωραρίου εργασίας μου). Παρόλα αυτά δυσκολεύομαι να χωνέψω (μάλλον λόγω της διαφραγματοκήλης). Προσέχω να πίνω και το απαραίτητο νερό. Ξέρω ότι το όλο σύστημα του σώματός μου έχει χαλάσει, μαζί και ο μεταβολισμός μου που είναι ανύπαρκτος και δε γνωρίζω από που να ξεκινήσω και τί πρέπει να φτιάξω πρώτα και τί να αφήσω για πιο μετά. Ποιος είναι ο καταλληλότερος ιατρός για να με συμβουλέψει για όλες τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω συνδυαστικά για να δούμε τί πραγματικά φταίει για το όλο χάος? Έχουν τρελαθεί οι ορμόνες μου? Ξέρω ΣΙΓΟΥΡΑ ότι μεγάλο αρνητικό ρόλο παίζει η μηδαμινή φερριτίνη μου, αλλά δε μπορεί να είναι μόνο αυτό. Πρέπει να επισκευτώ Αιματολόγο, ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο, παθολόγο, γυναικολόγο. Ποιον απ'όλους και με ποια σειρά?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Πολύ μπέρδεμα χωρίς κανένα λόγο Συνηθισμένα προβλήματα σε αυτή την ηλικία Γιατί τόσο άγχος? Το πραγματικό πρόβλημα είναι η σιδηροπενια λόγω περιόδου Επικοινωνήστε μαζί μου να σας εξηγήσω τι να κάνετε

    Ασημακοπούλου Θεοδώρα

    Αιματολόγος

    Μαρούσι

  • Για το χαμηλό σίδηρο πρέπει να κάνετε γαστροσκοπηση και κολονοσκοπηση και έλεγχο κοιλιοκακης. .Για όλα τα υπόλοιπα ( περιεμμηνοπαυση, μεταβολισμος) να επισκεφτείτε ενδοκρινολογο . Αν χρειαστει υπερηχογραφημα ωοθηκων θα πρεπει να δειτε και γυναικολογο. Θα ξεκινούσα από τον ενδοκρινολογο να σας βάλει σε σειρα

    Λάσπα Έλενα

    Ενδοκρινολόγος

    Χαλάνδρι