• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/10/2023

Είμαι 40 χρονών, έχω 3 παιδιά και θέλω να χρησιμοποιήσω συνδυασμένο χάπι ως αντισύλληψη. Το χρησιμοποιούσα για πάνω από δέκα χρόνια και το διέκοψα πριν την πρώτη εγκυμοσύνη (8 χρόνια πριν). Δεν έχω καπνίσει ποτέ, δεν έχω ιστορικό καρκίνου μαστού στην ευρύτερη οικογένεια, κανένα πρόβλημα υγείας, μόνο bmi 30 αλλά βρίσκομαι σε διαδικασία απώλειας βάρους. Είναι μεγάλο ρίσκο να το αρχίσω ξανά;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν το συνηστω. Θα σύστηνα τοποθέτηση σπιράλ.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Για να ξεκινήσετε ένα αντισυλληπτικό χάπι θα πρέπει να γίνει γυναικολογική εξέταση μια λεπτομερής λήψη ιστορικού για να ενημερωθείτε για την καταλληλόλητα του καθώς και τους ενδεχόμενους κινδύνους που αυτό έχει. Επίσης θα έπρεπε να ενημερωθείτε και για τις υπόλοιπες επιλογές σας όπως το λεγόμενο mini-pill αλλά και το ενδομήτριο σπείραμα( κοινώς spiral) ούτως ώστε να διαλέξετε αυτό που είναι το καλύτερο για εσάς. Δεν θα ήταν σωστό και ασφαλές απλά να σας πει κάποιος ξεκινήστε το ή όχι από μια πλατφόρμα όπως αυτή που ο ρόλος της είναι απλά συμβουλευτικός. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου