• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/10/2023

Είμαι 35 ετών, δεν παίρνω κάποιο φάρμακο. Έχω στραμπουλήξει άπειρες φορές τον αριστερό μου αστράγαλο. Μικρός τον είχα σπάσει και 3 φορές. Πριν ενάμιση χρόνο το χτύπησα και η μαγνητική έδειξε έντονο οστικό οίδημα σε πολλά μέρη. Οι τένοντες μια χαρά. Από τότε, όταν κουράζομαι, ή αλλάζει ο καιρός, πρήζεται και ελαφρώς πονάει καμιά φορα. Όλοι που είδα μου είπαν ότι είναι φυσικολογικο κ ίσως μείνει για πάντα. Είναι όμως? Καρδιά, νεφρά κτλ δεν έχω μου τα έλεξε ο καρδιολόγος. Τί μπορεί να είναι?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημερα σας. Η υποτροπή αστάθειας (επαναλαμβανομενα διαστρέμματα) στην ποδοκνημικη σε συνδυασμό με τα παλαιά κατάγματα εχουν προκαλέσει αλλοιωσεις στην άρθρωση με αποτέλεσμα τα οιδηματα μετα απο συνθήκες καταπόνησης. Ειναι "φυσιολογικο" να πρηζεται λόγω της επιβαρυμενης κατάστασης των πολλαπλών τραυματισμών. Το οστικό οίδημα σε διάφορα σημεία είναι απότοκος της δυσλειτουργίας στην πασχουσα άρθρωση (αστάθεια και ενδεχομένως μετατραυματική αρθρίτιδα λογω των καταγμάτων) . Χρειαζεται ωστόσο νεος απεικονιστικος έλεγχος και κλινική συνεκτίμηση.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • χρονια ασταθεια ποδοκνημικης με οστικο οιδημα αστραγαλου.Πρέπει οπωσδήποτε να σας δει ορθοπαιδικός

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Πιθανόν να έχει αναπτυχθεί κάποιου είδους μετατραυματική αρθρίτιδα
    Επομένως μάλλον κατά περιόδους θα αντιμετωπίζετε προβλήματα ανάλογα με την ένταση της δραστηριότητας, το σωματικό βάρος, νέους τραυματισμούς κα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πιθανόν έχετε μετά από τις πολλές κακώσεις αστάθεια ή μικρό αστάθεια στην περιοχή.
    Ο πόνος μπορεί να προέρχεται από διάφορους ιστούς ή σημεία.
    Νομίζω μια καινούργια μαγνητική με ακτίνες και κλινική εξέταση μπορεί να βοηθήσει στην διάγνωση-θεραπεία.
    Είναι συχνό μετά από αρχικό διάστρεμμα της ποδοκνημικής να έχουμε στη συνέχεια πολλαπλά εξαρθρηματα.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Λόγω των πολλών σε αριθμό κακώσεων πιθανό να υπάρχουν οστεοαρθριτικές αλλοιώσεις στην άρθρωση. Η ακτινογραφία το δείχνει. Έγχυση υαλουρονικού ή prp (πλάσμα) είναι μια επιλογή αν συμβαίνει το παραπάνω

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη