• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/05/2023

6 βδομάδα κύησης είδαμε λεκιθικο ασκό.Ο γιατρός μου είχε δώσει προληπτικά αντιπηκτικες λόγω ηλικίας 42 και 2 παλινδρομων κυήσεων.Μεσα σε 6 μήνες είχα 2 παλινδρόμες και μετά από 2 μήνες από την τελευταία παλινδρομη ξαναεμεινα εγκυος.Θρομβοφιλια,θυροειδιτιδα κ.τλ δεν υπάρχει.Απλα προληπτικά οι ενέσεις.Εγω επειδή κατά καιρούς είχα συμβουλευτεί και άλλους γιατρούς πήρα το salospir των 100 γιατί μου είπαν ότι θα με βοηθήσει.Βεβαια ο τωρινός γιατρός δεν το ήξερε.Μετα από 3 μέρες είχα αιμορραγία και πολλά σκούρα υγρά ,το σταμάτησα αμέσως.Ο γιατρός μου δώσε προγεστερόνη.Η τιμή της είδαμε χθες ότι από 36,3 με τιμές 10-45 ng/ml έπεσε σε 18,1.Αυριο έχω ραντεβού για να δούμε αν θα δούμε εμβρυϊκά στοιχεία.Την χοριακη φοβήθηκα να την ξαναμετρησω...Ήθελα να ρωτήσω μπορ. Να πάρω το salospir των 80 mg που είναι χαμηλότερης δόσης από των 100 μήπως βοηθήσει το έμβρυο;η δεν κάνει επειδή έχω πολλά καφέ - μαύρα υγρά;ξέρω ότι πρέπει να εμπιστευτώ τον τωρινό γιατρό απλά ο συγκεκριμένος θεωρεί ότι το σαλοσπιρ δεν κάνει απολύτως τίποτα δηλαδή δεν βοηθάει ενώ 2 άλλοι γιατροί που είχα πάει παλιότερα μου είπαν ότι θα με βοηθήσει.Τωρα κάνω ένεση prolutex ,και παίρνω και utrogestan .πιστεύεται ότι η αντιπηκτική είναι αρκετή η χρειάζεται και το salospir για να είμαι καλυμμένη;και η αιματολογος στο παρελθόν μου είχε πει να το πάρω αλλά τώρα με τόσα καφέ υγρά λέτε να τα κάνω χειρότερα;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν είναι να γίνει παλίνδρομο θα γίνει, το salospir βοηθάει για διαφορετικού είδους παθολογίες

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Πραγματικά οι ερωτησεις αυτές μπορούν να απαντηθούν με ασφάλεια και πλήρως μόνο από γυναικολόγο που γνωρίζει το ιστορικό αλλά και τη σύγχρονη βιβλιογραφία επι του θέματος.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Εδώ και καιρό όταν μιλάμε για αντιπηκτικά στην κύηση, εννοούμε ΜΟΝΟ ηπαρίνη χαμηλού μοριακό βάρους, που χορηγείται ενέσιμα, το salospir δε βοηθάει σε τίποτα και αυξάνει την πιθανότητα προωρης αποκόλλησης του πλακούντα.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Η προτεινομενη δοση στην κυηση ειναι το salospir 160 mg μια φορα την ημερα μεχρι την 36η εβδομαδα κυησης ,οι υπολοιπες δοσολογιες που αναφερατε δεν αρκουν .Γενικα το salospir βοηθα την καλυτερη μητροπλακουντιακη κυκλοφορια κ την εμφυτευση αλλα δεν μπορειτε να το ξεκινατε κ να το διακοπτετε χωρις οδηγια γιατρου.Θα συζητησετε την επανεναρξη του με το γυναικολογο σας.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Σε αυτή την φάση να μην το πάρετε το salospir. Δείτε σε τι φάση είναι η εγκυμοσύνη και αν είναι όλα καλά και σταματήσει η αιμορραγία θα μπορούσατε να το ξεκινήσετε ξανά.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα