• Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
  • Υποβλήθηκε 26/11/2023

Καλησπερα εχω παλινδρομηση αλλά τον τελευταίο καιρό αισθάνομαι ότι τα γαστρικό υγρά ανεβαίνουν και στη μυτη υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει αυτο?Υπάρχει κάτι που μπορώ να πάρω γιαυτό το σύμπτωμα?Παίρνω pariet 20 mg εδώ και 1,5 μήνα τον πρώτο μήνα το έπαιρνα πρωί βραδυ τώρα μόνο πρωι

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι αφού τα συμπτώματα επιμένουν για τόσο καιρό παρά τη φαρμακευτική αγωγή είναι να κάνετε γαστροσκόπηση και πιθανόν μανομετρία και βαριούχο γεύμα σύμφωνα με τις οδηγίες του γαστρεντερολόγου

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Όταν η παλινδρόμηση είναι έντονη μπορεί να φτάνει μέχρι ψηλά, οπότε το σύμπτωμα σας δεν είναι παράξενο.
    Προφανώς κάνετε σοβαρές παλινδρομήσεις και περισσότερες απαντήσεις δεν μπορούν να δοθούν χωρίς να σας δω.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Οι αναγωγές γαστρικού περιεχομένου είναι ένα από τα κοινά συμπτώματα της πάθησής σας. Θα πρέπει να αξιολογηθεί το ιστορικό σας, η κλινική σας εικόνα και να γίνει η βελτιστοποίηση της αγωγής σας. Ίσως χρειαστεί και ενδοσκοπικός έλεγχος εάν δεν έχει γίνει στο παρελθόν.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Γαστρεντερολόγος

    Κηφισιά

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε Γαστρεντερολόγο να σας κάνει γαστροσκόπιση για να διαπιστωθεί αν η
    γαστροισοφαγική παλινδρόμηση οφείλεται σε διαφραγμοτοκήλη εξ ολισθήσεως και αναλόγως των ευρημάτων θα σας συστήσει συντηριτική ή χειρουργιική αντιμετώπιση

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Κανένα φάρμακο δεν πρόκειται να σταματήσει την παλινδρόμηση, η οποία οφείλεται σε αμιγώς ανατομικά αίτια. Τα φάρμακα τύπου pariet αναστέλλουν την έκκριση γαστρικών οξέων. Τα υγρά του στομάχου, που δεν είναι πλέον όξινα, και οι τροφές παλινδρομούν. Τα προβλήματα που μπορούν να σας προκαλέσουν σχετίζονται κυρίως με την είσοδο πεπτικών υγρών στο αναπνευστικό σύστημα, αλλά όχι μόνο.Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε χειρουργό να σας εξηγήσει ποιες είναι οι θεραπευτικές επιλογές.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αν είναι τόσο έντονη η παλινδρόμησή σας, μιλήστε με τον γιατρό σας για περαιτέρω - επιπλέον - αγωγή ή ενέργειες.
    Το φάρμακο που παίρνετε είναι μεν πολύ καλό, αλλά ηρεμεί τα συμπτώματα της όξινης αίσθησης/παλινδρόμησης, ΔΕΝ σταματά την παλινδρόμηση αυτήν καθ'αυτήν...

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα