• Γαστρεντερίτιδα
  • Υποβλήθηκε 22/05/2024

Πριν 10 ημέρες ο γιος μου 16 ετών ξύπνησε το πρωί με έντονο πόνο στο στομάχι και έκανε εμετό τρεις φορές. Συμβουλεύτηκα τη γιατρό κ έδωσα peptan κ του πέρασε . Πήγαμε την άλλη μέρα στη γιατρό γιατί είχαμε κ αλλά θέματα από πριν βήχα και είπε άσχετα το ένα με το άλλο το στομάχι δεν είναι ίωση αλλά δυσπεψία κάτι τον πείραξε. Πέρασαν 10 μέρες γενικά καλά ξύπνησε χθες το πρωί με ένα βάρος στο στομάχι πήρε μόνος του peptan κ πέρασε μετά όλα καλά έφαγε το βράδυ γύρο!!!!! Και το πρωί καταλήξαμε στο νοσοκομείο μόνο με εμετούς 10 φορές και πυρετό 37,7 και νοσηλευόμαστε. Λένε γαστρεντερίτιδα αλλά φοβαμαι σε συνδυασμό με το συμβάν πριν ότι μπορεί να είναι κάτι πιο σοβαρό τι λέτε;;;;;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να είναι γαστρεντερίτιδα αλλά μπορεί και κάτι άλλο. Θα περιμένετε τις εξετάσεις που θα του κάνουν.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Εφόσον νοσηλεύεται, οι συνάδελφοι που τον παρακολουθούν έχουν τη δυνατότητα να ζητήσουν μια ευρεία γκάμα εξετάσεων εφόσον κρίνουν ότι υπάρχει κάποια αμφιβολία για την αιτία των συμπτωμάτων. Κρατήστε πάντως υπόψη ότι όταν ήδη υπάρχει μια πρόσφατη ευαισθησία στο στομάχι χρειάζεται να ακολουθηθεί μια συντηρητική δίαιτα για κάποιες ημέρες μετά και η οποία δεν πρέπει να περιλαμβάνει φαγητό απ' έξω. Η θερμοκρασία των ημερών ευνοεί αλλοιώσεις ή και μόλυνση τροφίμων από μικρόβια (ειδικά αυτά που έχουν μαγειρευτεί πριν ώρες και ξαναζεσταίνονται).

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο