• Fractional laser
  • Υποβλήθηκε 17/04/2023

Είμαι 15 χρόνων έχω περάσει κυστικη ακμή και τώρα μου πρότεινε φραξιοναλ λειζερ. Να κάνω για να προλάβω τα σημασία να μην βγουν κιαλλα ή είμαι μικρή ακόμη ;

3 ειδικοί απάντησαν

  • To fractional laser δεν έχει ηλικιακό όριο καθώς ο μηχανισμός που δρα δεν εμπεριέχει κάτι τοξικό που πρέπει να αποφευχθεί στις μικρότερες ηλικίες....το μόνο που θέτω σαν προβληματισμό είναι το εξής: ΄έχουμε ξεμπερδέψει οριστικά με την ακμή ή μπορεί να εμφανιστούν ακόμη σπυράκια οπότε να γεννήσουν καινούργια σημάδια και να χρειάζεται να ξεκινήσουμε πάλι λέιζερ και πάλι από την αρχή...γιατί αυτές οι θεραπείες είναι δαπανηρές, χρειάζονται πολλές συνεδρίες και πολλές φορές το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Μπορείτε να κάνετε φράξιοναλ λέηζερ, με καποιες προυποθέσεις:
    εφόσον δεν παίρνετε προβιταμίνη Α (πχ acnotren) εδώ και 2μηνο, ούτε
    βιταμινη Α εδώ και 1 μήνα
    εφόσον θα προφυλαχθείτε πολυ καλά από τον ήλιο επί 1 μηνα μετά
    και εφόσον δεν έχετε παρά καθολου ή πολύ λίγες ενεργές βλάβες ακμής δηλ. σπυράκια
    Γινεται μεχρι μέσα Μαίου ή μετά τα μεσα Σεπτεμβρίου

    Γαλανού Ειρήνη

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας μπορείτε να ξεκινήσετε το fractional laser και επειδή είστε νέα το πρόσωπο αναπλάθει καλύτερα

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη